Základní škola a Mateřská škola
Hradec Králové, Úprkova 1
Loading

Akce Ekoškoly

Zobraz starší články:
1-20   21-40   
Kdo jí mrkev, ředkvičky, ten je zdravý celičký
Kdo vydal: Jílek      Kdy: 2018-01-01 21:16:13

Minulý týden jsme s dětmi prožili nádherné zážitky s tématem - "Zdraví a nemoci". Vytvářeli jsme Otesánky, které jsme poté zdravě i nezdravě nakrmili. Děvčata vyráběla loutky z papíru, a tak jsme si mohli zahrát divadlo "O veliké řepě" s vypravěčkou Šárkou i ostatními. Správnému dýchání jsme se učili při výrobě bacilů, kterých jsme se snažili častým mytím rukou, co nejvíce zbavit. Velice také děti zaujala pohádka "O bolavé pusince" a hned poté jsme nacvičovali správný krouživí pohyb při čištění zoubků. Při přípravě ovoce a zeleniny jsme se učili ovoce nejdříve umýt, oloupat, pak rozkrájet či strouhat. Na závěr celého týdne jsme si udělali vitamínovou hostinu, kdy jsme ochutnávali náš mrkvový salát, ovocnou limonádu i různé druhy ovoce.


Jak vyzrát na bacily
Kdo vydal: Jílek      Kdy: 2018-01-01 21:14:57

Jak vyzrát na bacily..., o tom jsme si povídali minulý týden. Jako motivace nechyběly pohádky "Kropáček má angínu" a "Bacil Emil", díky kterým se děti učily převyprávět příběh. Navštívil nás čaroděj Bacil, který nám tropil v těle bolístky. Utkaly se bacily s vitamíny v přetahované a vitamín honil bacily. V rámci pohybových aktivit jsme se snažili bacily utahat. Věnovali jsme se samozřejmě i prevenci, jak být zdraví. Absolvovali jsme výlet do Země Zdraví. Zatančili si "Ovocný rock n roll". Třídili jsme zdravé a nezdravé potraviny a společně vyrobili "Elišku a Kryštofa". Děti si velmi užívaly výrobu ovocného špízu a tvorbu smajlíků ze zeleniny. V rámci aktivit jsme potrénovali naše tělo, paměť, počty, barvy, pojmy stejný, podobný i opačný. Rozvíjeli jsme i jemnou motoriku a představivost. Vyrobili jsme bacily pomocí tuží rozfoukávaných brčkem. Tvořili zdravé a zkažené zuby z krepáku. Zapojili jsme i tématické pracovní listy a cvičení na grafomotoriku. Paní učitelka vzala téma tak vážně, že se na ní jeden bacil nalepil a ne a ne se pustit, proto nám v tomto týdnu ve školce chybí :))


Divadlo v MŠ - O kouzelné hrušce
Kdo vydal: Jílek      Kdy: 2018-01-01 21:13:59

Ve středu (1.11.) navštívilo naší MŠ hudební divadlo Margit Vinklářové a zahrálo nám hudební pohádku s názvem "O kouzelné hrušce". Příběh o kocouru, lišákovi, kovářovi, žábě, babičce a hrušce měl pro děti jedno velké ponaučení: můžeme mít všechno na světě, ale když nebudeme zdraví a nebudeme mít lásku, nebudeme štastní.


Cesta do lesa
Kdo vydal: Jílek      Kdy: 2017-10-24 13:19:52

Dnes jsme se s dětmi (v rámci zakončení programu o lese) vydali do Hradeckých lesů. Pro děti jsme připravili cestu za sv. Hubertem. Děti si cestou plnou úkolů zopakovaly co všechno již o lese ví a dozvěděli se také spoustu nových informací především právě o sv. Hubertovi. Po zodpovězení všech otázek, u sochy sv. Huberta, děti hledaly zasloužený podklad a jak jinak než sladký. Výlet do lesa je v tento podzimní čas velmi pěkným zážitkem. Podívejte...


Týden věnovaný lesu...
Kdo vydal: Jílek      Kdy: 2017-10-24 13:19:05

V uplynulém týdnu jsme se s dětmi věnovali všemu, co souvisí s lesem. Hodně jsme se naučili o stromech a zvířatech. Nejvíc si však děti zapamatovaly houby. Naučili jsme se je rozpoznat, rozlišit na jedné, nejedlé a jednovatí a i počítání si vyzkoušely na muchomůrkách. 


Skřítek Dubínek
Kdo vydal: Jílek      Kdy: 2017-10-22 18:10:44

Dnes jsme se s dětmi zašli podívat do skřítkova barevného království - lesa. Poznávali jsme různé stromy (dub, bříza, javor ...), sbírali dubové listy, které ve školce použijeme na výrobu skřítka Dubinka. Nacházeli jsme houby, pozorovali lesní obyvatele a nakonec jsme skřítkovi postavili domečky na zimu. Všichni jsme se v lese něco nového naučili a zároveň se pobavili, až jsme dostali chuť na dobrý oběd. Měli jsme však malé zpoždění, tak jsme se trochu obávali, abychom něco dostali. Všechno dobře dopadlo.

HaMa


Eko den v MŠ
Kdo vydal: Jílek      Kdy: 2017-10-22 18:09:38

Je skutečně fantastické, kolik práce dokáže udělat mnoho nadšených rodičů i dětí, během dvou, tří hodin, v rámci Ekologického dne. Naše Eko-zahrádka je plně připravena na zimu. Emil (želvák) má krásně posekaný výběh a hlavně, díky zahloubení povrhu u ohrady nám již (snad) neuteče. :) . V letních dnech nám již nebude pod pergolou tolik svítit sluníčko díky zastínění z rákosových rohoží. Využívat nově nakresleného skákacího panáka nakresleného na chodníku, budou moci děti využívat nejen v době hraní na zahradě. Ořiškem (hlavně z důvodu brzkého stmívání) se ukázala chaloupka na vybavení nově vytvořeného výukového koutku hydrometeorologie. Ještě bude potřeba dodělat střecha a také natřít. Snad to ještě do zimy nějak zvládneme. 

Obrovské poděkování patří nejen všem, co přiložili ruku k dílu, ale také všem maminkám (možná i tatínkům:)), kteří připravili malé občerstvení pod pergolou. 

Bez vás všech co jste přiložili ruku k dílu, by naše školka prospívala o něco hůře. Díky moc.

 


Sklízení úrody
Kdo vydal: Jílek      Kdy: 2017-10-22 18:08:51

Včera (19.9.) jsme s dětmi sklízeli úrodu na naší zahrádce. Poté jsme zahrádku uklízeli a připravovali na zimu. Velice nás překvapilo, jak práce na zahradě děti velice bavila. Na to jakou jsme měli úrodu se podívejte sami.


Sklízení první úrody u Marťánků
Kdo vydal: Jílek      Kdy: 2017-06-24 07:18:14

V tomto týdnu se "přehouplo" jaro do léta a na naší zahrádce již nějakou dobu postupně dozrává nejrůznější zelenina i ovoce. Chuť jahod, ředkviček nebo rybízu již děti velmi dobře znají. Pro některé děti však byla ochutnávka černého rybízu či angreštu novinkou. Svou porci kvalitní stravy dostává i Emil - náše školní zvířátko.


Cesta do centra Amátka na program včely
Kdo vydal: Jílek      Kdy: 2017-05-24 09:08:11

V rámci akcí Spolku přátel MŠ jsme v úterý (23.5.2017) vyrazili s Marťánky ke Starému náměstí do centra Amátka na akci nazvanou Včely. Děti již základní (spíše teoretické)  znalosti mají z března, kdy jsme se včelám celý týden věnovali. Neměli jsme však možnost "osahat" si všechno vybavení, které se ve včelařství používá. V centru si tak děti nejen zopakovaly druhy včel, vývojová stádia včel, ale také nahlédly do skutečného úlu s plástvemy a oblékly si včelařský ochranný oblek. Na závěr si každý vyrobil svíčku.


Sázení a setí v naší zahrádce
Kdo vydal: Jílek      Kdy: 2017-05-10 21:43:26

V tomto týdnu, ani v rámci pobytu venku, nezahálíme. Včera jsme si připravili záhonky a dnes jsme zasadili vše, co nám maminky a tatínkové do školky přinesli. Znovu se tak budeme těšit, jak nám poroste hlávkový salát, celer, hrášek i ředvička. Do kulatých záhonků jsme letos zaseli pšenici a ječmen. Hvězdičky by pak měli zasít mák a zasadit brambory. Nakonec jsme vše zalili a "poslouchali", jak nám to začalo růst. :)

MaJí


Pampeliškový med
Kdo vydal: Jílek      Kdy: 2017-05-05 14:23:26

V tomto týdnu jsme si dali úkol připravit pampeliškový med a vyrazili jsme na blízkou louku. Na nedostatek pampelišek jsme si stěžovat nemohli. Taška byla velmi rychle plná. Ve školce pak stačilo přidat pouze citrony a krátce povařit. Ve čtvrtek jsme nálev vyčistili a na sporáku odpovídajícím způsobem nechali zhoustnout. Už se těšíme na první ochutnávku.

MaJí


Poklad skřítka Pořádníčka
Kdo vydal: Jílek      Kdy: 2017-04-22 15:11:45

Ve čtvrtek (20.4.) jsme se s dětmi vydali do lesa hledat poklad skřítka Pořádníčka. Při vstupu do lesa jsme našli od skřítka dopis. Aby mohly děti poklad získat, čekalo je několik úkolů: postavit chaloupky pro další skřítky, posbírat a roztřídit poházené odpadky, rozpoznat značky, které v lese můžeme vidět, složit tématické puzzle a na obrázku rozpoznat, co se v lese smí a nesmí. Najít truhlu se sladkou odměnou bylo to nejtěžší. Nakonec se vše povedlo a cestou zpět jsme ještě obdivovali parní stroje.


Sběr odpadků kolem Orlice
Kdo vydal: Jílek      Kdy: 2017-04-19 19:34:38

Protože v sobotu (22.4.) oslavíme den Země, ale také proto, že chceme získat certifikát Eko-škola, věnujeme se v tomto týdnu ochraně přírody.  Učíme se rozpoznat odpady podle vzhledu, hmatu i sluchu a také roztřídit je do barevných kontejnerů.

Dnes, i přes vyjímečně studené počasí jsme vyrazili na naši oblíbenou trasu k Orlici s jasným cílem - posbírat vše, co do přírody nepatří. Během jedné hodiny jsme naplnili téměř celý pytel nejrůznějším odpadem, který tam lidé přes zimu zanechali. Děti hledaly a učitelé s odpovídajícím vybavením sbírali.


Probouzení skřítka Jarníčka
Kdo vydal: Jílek      Kdy: 2017-04-19 19:33:30

Včera (20.3.2017) před polednem nastala jarní rovnodennost a tak jsme čekali, že k nám do školky zavítá skřítek Jarníček a on pořád nikde. Dnes dopoledne jsme nevydrželi a vydali se ho hledat, abychom mohli konečně mohli oficiálně přivítat jaro. Splněním několika úkolů a zazpíváním jarní písničky jsme ho probudili ze svého ročního spánku a od dnešního dne již ve školce ve své chaloupce vítá děti.

MaJí


Nemocnice medvídků
Kdo vydal: Jílek      Kdy: 2017-04-19 19:32:32

V úterý odpoledne k nám do školky přišly studentky medicíny a s sebou přinesly mnoho zajímavých věcí. Dozvěděli jsme se jak máme v těle uložené orgány a k čemu slouží. Po krátké přednášce děti vyrazily i se svými plyšáčky po jednotlivých stanovištích. Na nich se seznámily s "rentgenem, s EKG s operačním sále " a také tím, jak paní doktorka píše diagnozu na lékařskou zprávu. Pro děti byla akce velmi přínosná, hlavně proto, že si sami pod vedením mediček mohly vyzkoušet ošetření svého plyšového kamaráda. 

VoI


Lidské tělo
Kdo vydal: Jílek      Kdy: 2017-04-19 19:31:32

V tomto týdnu jsme se věnovali lidskému tělu. Pro děti je to velmi zajímavé téma. Naučili jsme se něco málo o kostech a svalech, prošli trávicím traktem (obratnostní dráha), vynesli z plic oxid uhličítý a vyměnili ho za kyslík a něco jsme také vytvořili. 


Probouzení skřítka Zimníčka
Kdo vydal: Jílek      Kdy: 2017-04-19 19:29:56

Skřítek Podzimníček už pro letošek definitivně opustil chaloupku skřítků a nahradil ho skřítek Zimníček. Dnes jsme ho s dětmi byli probudit, aby nezaspal vánoční přípravy a hlavně přinesl sněhovou nadílku. Cesta k jeho domečku nebyla lehká, ale s úkoly jsme se zdárně popasovali a skřítka písničkou vzbudili. Opravdová zima může začít.

MaHe


Aby nás bacily nebacily
Kdo vydal: Jílek      Kdy: 2017-04-19 19:27:51

Posledních 14 dní máme u Marťánků plno bacilů, tedy naštěstí hlavně těch z papíru. Ochrana zdraví a prevence před nemocemi jsou základní znalosti každého z nás.  Povídáme si o zdraví, nemoci, zdravém životním stylu a hlavně se učíme proti bacilům bránit. Ve čtvrtek jsme pro vás nafotili práci v centrech aktivit, ať víte, že během dne rozhodně nezahálíme.

 


Podzimní plody
Kdo vydal: Jílek      Kdy: 2017-03-30 13:14:54

V uplynulém týdnu jsme se u Marťánků věnovali podzimním plodům (ovoci a zelenině). Z vaření jsme zkoušeli uvařit kompot a připravit křížaly. Rozpoznávali jsme jednotlivé druhy zeleniny a ovoce podle chuti, hmatu i sluchu (zkuková vajíčka). V ekol.zahradě jsme si zahráli pohádku "Oveliké řepě" a naše zasazená cukrová řepa "šla ven". 


Zobraz starší články:
1-20   21-40