Pedagogický systém Marie Montessori

Montessori je založeno na myšlence, že děti jsou schopny vlastního rozvoje a že mohou dosáhnout svého nejvyššího potenciálu, pokud jsou podporovány v prostředí, které je v každé fázi jejich vývoje přesně šito na míru jejich potřebám.

Montessori nese jméno po italské lékařce Marii Montessori, která byla průkopníkem v přístupu ke vzdělávání založeném na pozorování dětí. Tento přístup je aktivně uplatňován již více než sto let.

Zdá se, že za prvních šest let života mladá mysl absorbuje všechno kolem sebe. Znamená to, že novorozeně se může naučit jakýkoliv jazyk a přizpůsobit se jakékoliv kultuře jednoduše tím, že v ní žije. Maria Montessori poukazovala na to, že největší důraz musí být kladen na vzdělávání v prvních šesti letech života dítěte, kdy se děti učí s naprostou lehkostí.

Klíčové zásady připraveného prostředí

Zdroj: www.zijememontessori.cz