Základní škola a Mateřská škola
Hradec Králové, Úprkova 1
Loading

Zobraz starší články:
1-20   21-40   41-60   61-80   81-100   101-120   121-140   141-160   161-180   181-200   201-220   221-240   241-260   261-280   281-300   301-320   321-340   341-360   361-380   381-400   
Noc s Andersenem
Kdo vydal:       Kdy: 2016-03-09 10:09:02

Noc s Andersenem je již tradiční akcí naší školy na podporu dětského čtenářství, při níž děti nocují ve škole u příležitosti výročí narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Tématem letošního ročníku byla pohádka Malá mořská víla, neboť právě letos uplyne 180 let od jejího napsání a 40. výročí rovněž oslaví také filmová verze pohádky Karla Kachyni s Miroslavou Šafránkovou v hlavní roli.

Páteční večer ve společnosti našich oblíbených knih a pohádek jsme si velmi užili, neboť jak praví klasik Zdeněk Svěrák: „Všechny děti potřebují pohádky. Pohádky jsou vláhou pro dětskou duši."

Kamila Vysoká

 

 

Dne 19.2 se  ve škole konala Noc s Andersenem. Do školy jsme přišli navečer v 6 hodin a hned jsme si zahráli spoustu zajímavých her a představili jsme naše oblíbené knížky. Následovala stezka odvahy po zhasnuté škole, kdy jsme se snažili zachránit Mořskou vílu. Když jsme se znovu sešli ve družině, řekli jsme si něco o Andersenovi, jak žil, jaké měl dětství a jaká díla napsal. Večer jsme se dívali na Malou mořskou vílu a šli jsme spát. Ráno jsme šli domů s dobrým pocitem, jak jsme si to užili.

Adélka Černohousová, 6. A

Fotky si můžete prohlédnou ZDE


Za bratry Čapkovými do SVKHK
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-09 10:04:13

V pátek 12.2. se třída 9.A vydala s paní učitelkou Vysokou do Státní vědecké knihovny v Hradci Králové, aby se dozvěděla zajímavé informace o Karlu Čapkovi a Josefu Čapkovi. Když jsme byli na místě, dostali jsme za úkol rozdělit se do skupin a vyplnit pracovní list, který nám byl rozdán. Každá skupina měla jiné téma a pomocí seznamu knih na pracovním listě jsme měli zodpovědět otázky. Dozvěděli jsme se nejen zajímavosti z tvorby obou spisovatelů, ale i informace z jejich osobního života. Na vyhledání odpovědí jsme dostali přibližně hodinu. Poté jsme se sešli v posluchárně a jednotlivé skupiny postupně prezentovaly vypracované odpovědi ke svým tématům.

Akce byla zajímavá tím, že se nejednalo o přednášku a my jsme pro vyhledání odpovědí mohli hledat v různých odděleních knihovny podle instrukcí na pracovním listě. Dvě hodiny strávené v knihovně se nám líbily a my si domů odnesli nové poznatky o těchto dvou významných českých spisovatelích.

Adéla Holemá, 9.A

Fotografie k této akci naleznete v naší fotogalerii.


Lyžařský výcvik 7.A a 7.B
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-09 10:00:11

V dnech 21. - 26. února byla 7.A a 7.B na lyžařském výcviku v Olešnici v Orlických horách na horské chatě Čihalka. Doprovázeli nás pan učitel Malý, paní učitelka Bláhová, pan Plachta a paní zdravotnice. Celý týden byl na sjezdovce sníh, takže jsme mohli lyžovat, snowboardovat a běžkovat. Všech 6 dní byla také soutěž o Mistra sněžných svahů (pro chlapce) a o Miss sněžný zajíček (pro dívky). Tato soutěž byla o sbírání bodů za lyžování, úklid, chování, ... . Na konci výcviku bylo finále mezi třemi dívkami a třemi chlapci s nejvíce nasbíranými body. Finále vyhrála Nela Žďárková (7.B) a Michal Vojtěch (7.B). Všichni si lyžařský výcvik užili.

 


Škola v přírodě 4.B
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-07 17:51:16

Třída 4.B se pod vedením paní učitelky Venclové vydala do Dolních Lysečin na školu v přírodě. Užili si tam hodně legrace a zábavy. Lyžovali v Mladých Bukách, spát chodili před půlnocí a absolvovali také stezku odvahy. Děti byly skvělé, nadšené a vděčné za prima program i pěkné lyžování. Už nyní se těšíme na další povedenou akci.

Žáci 4.B


Kroužek Workout:
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-07 17:42:41


Olympiáda v Německém jazyce
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-05 11:20:23

Dne 10. 2. 2016 se na 1. soukromém jazykovém gymnáziu konala olympiáda v německém jazyce.

Naše žákyně se střetly s dalšími 6 konkurenty. Obsadily krásné 4. a 5. místo. Níže více informací v německém jazyce od žákyň 9. tříd.

 

Am 10. Februar 2016 waren wir im Wettbewerb - die Deutsch-Olympiade. Wir waren am Gymnasium - PSJG. 

Wir kommen um 9 Uhr. Wir bekommen einen Snack und ein Getränk. Dann hören wir Texte zu. Es ist sehr schwierig. Dann sprechen wir über unsere Themen. Es ist sehr schwierig auch. 

Es war spaß. Wir waren die 4. und 5. Dort waren 8 Konkurente. Wenn wir Zeit haben, hören wir deutsche Musik zu. 

Es war eine sehr schöne Erfahrung.

                                                                                                           (Kateřina Klímová, 9.B, Natálie Schánělová, 9.A)


PROJEKT ADAPTACE SÍDEL NA ZMĚNU KLIMATU
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-05 11:19:00

Ve čtvrtek 25.února proběhly na magistrátu města závěrečné prezentace žákovských opatření projektu Adaptace sídel na změnu klimatu. Po půlroční práci žáci jednotlivých tříd navrhovali opatření na zlepšení života ve městě. Za ZŠ Úprkova bojovali za 8.AB B.Kodytková a V.Nováková, za 9.A N.Schánělová, E.Veselská a M.Strnad a za 9.B T.Mišutová, M.Vejsová a M.Derner. Všechny skupiny se snažily co nejlépe prezentovat a odpovídat na mnoho záludných dotazů poroty. Třídě 9.B nakonec těsně uniklo vítězství.

 

Děkujeme za krásnou reprezentaci školy.

JM

Foto ZDE


Kroužek psaní na klávesnici
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-05 11:07:45

Kroužek psaní na klávesnici začíná mít na naší škole tradici. Žáci se učí ovládat počítačovou klávesnici všemi deseti prsty. Není to vůbec jednoduché a chce to obrovskou dávku trpělivosti. Někteří píší na klávesnici již od třetí třídy a někteří to zkusili letos poprvé. Jsou mezi nimi studenti, kteří postupují od cvičení ke cvičení vysokou rychlostí. Žáci z druhého stupně, kteří chodí do kroužku již pátým rokem, mají už přes 900 cvičení. Vhodná posloupnost cvičení v programu ZAV děti velmi motivuje a je zábavná svoji pestrostí. Věříme, že se naše řady "psavců" příští rok opět rozrostou.

Foto ZDE


Starší čtou mladším
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-05 11:04:35

Starší čtou mladším

Třída 9. A si již počtvrté připravila čtení pro mladší děti v rámci projektu Starší čtou mladším. Smyslem projektu je číst dětem, které si ještě samy text přečíst nedokáží a prostřednictvím čtení navázat a budovat vazby mezi spolužáky bez ohledu na věk. Předčítání rozvíjí paměť a představivost, učí myšlení. A proto my, žáci 9. A, neříkáme „Jdi a čti si!", ale „Pojď, budu ti  číst".

Kamila Vysoká

 

V pátek 26. února jsme již tradičně četli menším dětem z prvních a druhých tříd. Tento rok vyhrála pohádka Tajemství staré bambitky, kterou jsme si sami vybrali, a paní učitelka náš výběr velmi ocenila. Letošní čtení bylo unikátní v tom, že scénář na motivy úspěšné televizní pohádky napsaly Adélka Holemá a Karolínka Kalousová z 9. A. Celou pohádkou nás provázely veselé písničky, které si s námi děti i zazpívaly. Asi nejvíce zaujaly děti postavy Ference a Lorence, dvou mazaných a lakomých rádců, v podání Šimona Černohouse a Marka Strnada. Po přečtení pohádky přiřazovaly děti kartičky k obrázkům a zazpívaly si s námi písničku Krůček po krůčku. Nakonec od nás dostaly omalovánku. My deváťáci jsme si to moc užili a děkujeme prvňákům a druhákům za poslech a sladkou odměnu.

Anička Němečková, 9. A

Fotky k této události jsou k dispozici ZDE.


EXKURZE DO SVĚTA PÁRY
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-02-29 17:49:25

Žáci 8. ročníků v hodinách fyziky právě dokončují učivo o tepelné energii. Součástí učiva je i téma TEPELNÉ STROJE. Máme obrovské štěstí, že nedaleko školy bydlí pan Tomek, který si ze svého domečku udělal nádhernou expozici parních strojů a je ochoten se s námi podělit o své poznatky o těchto skvostech. Sbírku má naprosto dokonalou, vzorně uspořádanou a opečovanou. Kéž by jeho elán a nadšení byly nakažlivé. Fotky jsou k dispozici ZDE.

 

                                                                                                                                   Marie Šrejtrová


PRACOVNÍ ČINNOSTI VE TŘÍDĚ 3. A
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-02-29 17:47:10

Děti ze třídy 3. A se v liché pátky těší na poslední vyučovací hodiny. V rozvrhu mají pracovní činnosti, a i když ještě nedrží dláto ani pilku, výrobky se jim daří. Malování na kůru se jim velmi povedlo a teď už mají na nástěnce letošní svoje tablo. Fotky jsou ZDE.                                                                                                                                        Marie Šrejtrová 


SVĚT OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ, MALÁ VODNÍ ELEKTRÁRNA HUČÁK
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-02-27 17:54:03

Na uzavření učiva o střídavém proudu se šli žáci 9. ročníků podívat, jak se vlastně elektřina vyrábí. Malá vodní elektrárna HUČÁK - nazývaná dnes jako secesní unikát na Labi vyrábí elektřinu pomocí tří generátorů a to z pohybové energie vody principem elektromagnetické indukce. Součástí této stavby je i prostor, v němž je instalována expozice OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE. Snad si deváťáci něco zapamatovali.

Foto z Exkurze si můžete prohlédnout ZDE                                                                                                                                     Marie Šrejtrová


Národní divadlo – Strakonický dudák
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-01-26 20:00:52

Národní divadlo – Strakonický dudák

 

Dne 15.1 se konal výlet do Národního divadla na představení Strakonický dudák. Sraz byl v 16 hod před školní jídelnou. Výletu se zúčastnily třída 7.B s třídou 6.B. Někteří se dopravili samostatně.

Cesta probíhala celkem poklidně a docela rychle ubíhala. Pan řidič zastavil na druhém břehu, než bylo divadlo, takže jsme měli hezkou procházku přes most na druhý břeh. Když jsme přišli k Národnímu divadlu, paní učitelky zavelely rozchod. A ti, za které zodpovídala paní učitelka Jiřina Šmídová, se stačili před začátkem představení stavit do kavárny Slávie na horkou čokoládu. Nakonec jsme se všichni shledali v budově divadla.

Jakmile se na pódiu objevila první postava – Švanda Strakonický dudák – rozlehlo se všude obrovské ticho. Švanda se rozhodl vydat do světa, aby si vydělal peníze. Potřeboval totiž od tatínka jeho milované Dorotky dostat svolení k svatbě. Když už nějaký ten čas ve světě byl, jeho milá se rozhodla vydat se za ním. Nakonec našla Švandu s pomocníkem v hostinci. Králův posel zrovna přemlouval dudáka, aby šel zahrát do paláce a rozveselil královu smutnou dceru. Švandovi se to podařilo, protože měl kouzelné dudy. Jeho matka, lesní víla, dudy Švandovi začarovala, aniž by o tom měl on sám tušení. Královu dceru však za ženou nechtěl, miloval svou Dorotku. Z paláce se svým pomocníkem utekl. Celé představení končí záchranou Švandy před smrtí. Zachránila ho jeho Dorotka.

Když divadlo skončilo, všichni nasedli do autobusu. Ke škole jsme se vrátili kolem půlnoci. Rozloučili jsme se a rozešli jsme se domů. Výlet do divadla i představení se kamarádům a kamarádkám moc líbil.

Tomáš Zaňka, 7.B


Zahájení oslav 111. výročí naší školy
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-01-19 20:04:46

V pondělí  11.1.2016 se v dopoledních hodinách všichni žáci naší školy přemístili do Muzea východních Čech. Společně jsme se sešli v přednáškového sále, kde nás čekal program, který pro nás připravili žáci z Ekoparlamentu.  Nejprve nás přivítal pan učitel Hladík. Následně měl pan ředitel krásné úvodní slovo, ve kterém představil vzácné hosty. Byli to například bývalý pan ředitel školy Miroslav Pacholíček, ředitel chlapeckého sboru BONI PUERI pan Pavel Horák, paní Martina Maněnová z UHK, pan Arnošt Urban z rady školy nebo pan Pavel Tušl,  který nám pomáhá při zušlechťováním prostředí ve škole. Tito hosté vyzkoušeli hru „Riskuj“ o naší škole. Zazněly zde i úspěšné slohové práce našich spolužáků a přišla nás pozdravit i bývalá žákyně školy Adéla Škvrnová. Na závěr akce jsme společně zazpívali naši hymnu. Poté jsme se opět vrátili do školy.

Matyáš Novotný :-)

Fotky k události naleznete ZDE.


Keramický kroužek
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-01-14 07:56:07

Dovolte mi, abych zde jménem svým, ale hlavně žáků představil naši práci v tomto pololetí kroužku keramiky. Ze začátku bylo pro nováčky seznámení s keramickou hlínou zajímavým dobrodružstvím, ale hned jak se sžili, rozeběhla se úžasná spolupráce. Nejprve jsme začínali s menšími úkoly. Nejdříve jsme váleli placku a z ní modelovali, lepili hliněné hady a vykrajovali nejzajímavější tvary. Poté jsme se naučili přežahnuté výrobky glazovat. Cesta k hotovému výrobku je sice dlouhá, ale o to se pak více těšíme na vytvořený předmět. A co plánujeme v druhém pololetí? Určitě si vyzkoušíme vyrobit keramickou krabičku se zajímavým víčkem, vytvoříme si keramický hrneček na čaj či kakao a mnoho dalších zajímavých a nových věcí a technik. Takovou velikou výzvou je lití keramické hmoty do forem. O to více se těšíme na keramiku v druhém pololetí. Abyste i vy viděli, jak nám to jde, přikládáme pár fotek našich výrobků, které si můžete prohlédnout ZDE.

 

Tým keramiků a P. Nedbal

 

https://www.facebook.com/people/Keramika-Z%C5%A1-%C3%9Aprkova/100011108312886


Sbírka krabice od bot
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2015-12-17 12:18:27

Také letos se naše škola zúčastnila charitativní sbírky Krabice od bot, kterou pořádá Diakonie. Tentokrát jsme balili dárečky pro děti z chudších rodin přímo ve třídách. Zabalili jsme celkem 73 dárků a ty snad udělají radost dětem v těchto zařízeních:

Milíčův dům Diakonie ČCE v Jaroměři - www.milicak.cz
Integrační azylové středisko v Jaroměři-Josefově - http://www.suz.cz/zarizeni/ias-jaromer/
Základní škola speciální a dětský domov Jaroměř - http://www.zsspecaddjaromer.cz/
Farní Charita Dvůr Králové nad Labem - http://www.charita.cz/o-charite/adresar/?o=farni-charita-dvur-kralove-nad-labem#directory-detail
a individuální vytipované potřebné rodiny

Moc děkujeme všem, kteří akci podpořili.

 

                                                                                 Jitka Weinfurterová


Indiánský večer s překvapením
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2015-12-05 11:47:35

Tento rok si s dětmi ve třídě vyprávíme o indiánech - o jejich zvycích, tradicích, slavných osobnostech a předáváme si jejich příběhy. Minulý týden jsme se poprvé odhodlali přespat ve škole. Jsme velmi rádi, že tento večer s námi mohl strávit i Nina Naoumini, který má svou indiánskou rodinu v Kanadě. Ukázal nám indiánské výrobky, společně jsme prožili indiánský obřad, zatancovali jsme si za zvuků bubnu, prohlédli jsme si jeho fotografie z Kanady a dozvěděli jsme se další zajímavé informace o indiánech.

                                                           Jitka Weinfurterová a 1.A

Fotky si můžete prohlédnout ZDE.


Oxford Bookshop
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2015-12-05 11:39:32

“Circle training” in the Oxford bookshop

On Friday, November 27th, our English class visited the Oxford Bookshop to enjoy the year-long project “Oxford English Challenge”. First, we took off our jackets and bags and then Mrs. Šubrtová introduced her job and the place where she works.

After that it was our turn. Have you ever heard of the circle training? To be honest this term is rather related to the world of fitness. But Mrs. Vysoka used this method as well to create seven stations with different tasks to practise and test our language skills. We were divided into five groups and had to manage as many tasks as possible.

The best team was given amazing prizes. In the end we took a group photo in front of the bookshop. I hope we will come back again.

Updated photos

                          Jiří Kuřátko, 9. A


BURJ KHALIFA (nejvyšší stavba světa)
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2015-12-02 09:53:06

Stavba byla započata dne 3. listopadu v úterý 19:30. Příběh tohoto modelu ale začíná před půl rokem, kdy jsme ve škole dostali zadání postavit město z kostiček. Po čase se ale ukázalo, že město se nedodělá a Burj Khalifa začal být nepotřebný model, který jen bere čas, a tak ležel rozpracovaný ve skříni dlouhých 6 měsíců. Potom se ale objevila nová naděje, kdy jsem dostal za úkol vyrobit model budovy, kterou jsem popisoval o hodině slohu.

Přišel jsem s návrhem, že rozřežu staré díly, se kterými by byl model o 34% širší, vzal jsem jejich plášť a na něj narýsoval nový. Takto jsem vyrobil 30 základních dílů, ze kterých se poté skládají 3 rozdílné bloky budovy. Nejnižší ze třiceti dílů má 125mm, nejvyšší 400mm. Potom přišel na řadu podstavec, který se musel narýsovat na nové papíry. Tím byla hotova první spodní část budovy (1280mm). Začal jsem tedy na modré papíry jednu po druhé rýsovat 24 000 ,,skleněných“ tabulek, kterými jsem polepil celou budovu. Druhá oddělitelná část budovy byla vespod podlepena kartonem jako první část budovy, ale zbytek je už udělaný jen z měkkého modrého papíru. Šedivá špička budovy je vyrobena ze špejlí obalených papírem a následně nalakována plnicím sprejem. Teď už jen zbývalo nalepit 36 metrů 1mm silného papírového proužku nalakovaného stříbrným sprejem. V pátek večer, kdy jsem zalamovacím nožem dokončil poslední úpravy, jsem se podíval na své dílo a řekl si: „Ujde to.“

PS: Moc děkuji paní učitelce Vysoké, bez ní by z Burje Khalifi byla jen rozpadající se hromada dílů na mé poličce.

 

ZÁKLADNÍ INFORMACE:

 

-měřítko: 1:400

-výška modelu: 207cm

-počet dílů: cca 428

-počet ,,skleněných‘‘ tabulek: cca 24000

-celková plocha spotřebovaná na model: cca 50000 cm2 = asi 80 papírů A4

-cena materiálů: 236 Kč

-hmotnost:cca 700g

-počed dní stavby: 18

-počet hodin stavby: cca 46,5 = denní průměr: 2,6 h

 

Jakub Kopecký, 8.A

 


Oxford English Challenge
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2015-11-24 15:47:14

On 19th November our English class visited Oxford Bookshop, which is situated at Masaryk Square in Hradec Králové.

It was organized by Mrs. Vysoká and Mr. Michel from ZŠ Sever, who came with his students from seventh class. Firstly, we were divided into several groups according to some famous things concerning foreign countries. We introduced ourselves and asked some questions such as our hobbies etc. Then we started to work with the worksheets. There were lots of tasks we had to complete. During the whole event we were collecting “Oxfords'', points we were given when speaking English well.

When time was up, teachers collected our worksheets and started to correct them. During this time, we were browsing the books around. Boys were interested in fantasy books such as Lord of the Rings and girls in romance books. Nevertheless girls were amazed by the very popular book called Girl Online by Zoe Sugg.

In the end the best team and three best Oxford hunters were given some nice prizes.
It was very nice start of the day and we all had a great time. See you later, Oxford!

Viktorie Nováková, Barbora Plášilová 8. A

Photos


Zobraz starší články:
1-20   21-40   41-60   61-80   81-100   101-120   121-140   141-160   161-180   181-200   201-220   221-240   241-260   261-280   281-300   301-320   321-340   341-360   361-380   381-400