Základní škola a Mateřská škola
Hradec Králové, Úprkova 1
Loading

Zobraz starší články:
1-20   21-40   41-60   61-80   81-100   101-120   121-140   141-160   161-180   181-200   201-220   221-240   241-260   261-280   281-300   301-320   321-340   341-360   361-380   381-400   
Evropský den jazyků v Evropském spolkovém domě v Pardubicích
Kdo vydal: Michal Hruška      Kdy: 2014-10-01 13:20:28

Poslední zářijový čtvrtek, 25. 9. 2014, jsme se s žáky z 8. a 9. tříd, kteří se učí německy, vydali na akci pořádanou k příležitosti Evropského dne jazyků do Pardubic. Během jedné hodiny se žáci seznámili s francouzštinou v rámci Alliance Française, vyzkoušeli si znalosti němčiny pod záštitou lektorky Gothe-Zentra a nakonec si procvičili angličtinu v Britském centru. Za splnění dílčích úkolů nakonec obdrželi ceny v podobě evropského pasu, propisek, balonků, placek apod.
Celá akce byla příjemným zpestřením nejen pro děti, ale i pro jejich doprovod.

Fotky najdete ZDE.

 Jiřina Šmídová, Jiří Varhaník


Fingerboard Cup
Kdo vydal: Michal Hruška      Kdy: 2014-09-22 11:12:09

V pátek 19. září  se už po několikáté na naší škole konala oblíbená zářijová soutěž v ovládání malých skateboardů - Fingerboard Cup.

Soutěžit přišli hlavně žáci 4. a 6. ročníků. Po krátkém tréninku v náročné atmosféře plné emocí a napětí před zraky odborné poroty, tentokrát i v mezinárodním obsazení s rozhodčím Selimem z Tunisu, nejprve absolvovali povinnou disciplínu Da Trikk (ukázkový trik) a v druhém kole parádní sestavu triků... Součet bodů za obě disciplíny pak rozhodl o konečném pořadí soutěžících žáků.

Na prvním stupni je nejlepším fingerboardistou roku 2014 František JEŽEK z 5. C, s odstupem mu na druhém  místě sekundují Dominik KADLEC ze 2. B a Matyáš  TLÁSKAL  ze 4. A. Na třetím místě v kategorii mladších žáků získali shodný počet bodů Štěpán KANTOR  a David PŘIBYL, oba ze 4. B.

Na druhém stupni ovládal na turnaji 2014 svůj fingerboard nejlépe Lukáš TLÁSKAL, na druhém místě se umístil Tomáš ZAŇKA, těsně následován Jakubem ŘEZNÍČKEM, všichni ze 6. B třídy.

Jako překvapení turnaje vystoupili s fingerboardy páni učitelé Jiroušek a Hladík v exhibici, která brala dech...a sklidili zaslouženě největší ovace !

Všichni soutěžící si odnesli hodnotné dary firmy TECH DECK, věnované naší školou a jeden ze šťastlivců dokonce nádherný fingerboard dort, věnovaný tradičně sponzorkou paní Večerníkovou.

Děkujeme všem zúčastněným, soutěžícím, asistentům z řad učitelstva a žactva, porotě, divákům a sponzorům a už teď se těšíme za rok při dalším soutěžním klání našich fingerboardistů...                                            

Fotky najdete ZDE.

Václav Kuřík


Malá Skála 5.A
Kdo vydal: Michal Hruška      Kdy: 2014-09-17 16:52:25

Dne 9.9.2014 ráno už v 7:10 byl sraz u vlakového nádraží. K vlaku jsme přišli akorát. Ve vlaku byla sranda, ale nevíme, jestli i pro paní učitelky :-). Když jsme dorazili a byli připraveni v lodích, tak jsme nejdříve kroužili na řece. Potom přišel na scénu jez! Všechny to nabralo, ale byl to zážitek a hlavně legrace. Když jsme dorazili do cíle, všichni promáčení, unavení, ale usměvaví, nevěděli jsme, jestli to všechno vůbec zvládneme. Čekali nás ještě koloběžky! Ale byla to krása! Cestou zpátky jsme byli unavení a těšili jsme se do postele :-).

Fotky najdete ZDE.

Redaktorky 5.A: Kristýna Labíková a Adéla Černohousová


TURNAJ WINGS OF WAR 25. 6. 2014
Kdo vydal: Michal Hruška      Kdy: 2014-07-08 17:01:23

Ve středu 25. června se na ZŠ a MŠ Úprkova Hradec Králové konal další ročník populárního turnaje v deskové hře Wings Of War. Zúčastnilo se ho 25 chlapců, kteří opět prověřili své schopnosti v jednotlivých soubojích. Tentokrát se soutěžilo vyřazovacím způsobem, takže celý turnaj netrval ani tři hodinky. Zajímavostí bylo, že vítězi se stali chlapci, kteří v minulém turnaji rozhodně nebyli na předních místech... Nejlepším letcem turnaje se stal Robin Kos ze 4. B, následován Vítkem Šimůnkem ze stejné třídy. Třetí byl nakonec Jáchym Vrběcký ze 2. B. Všichni soutěžíci si odnesli pěkné odměny, sponzorované firmou MPM Hradec Králové a naší školou. Nadšení z cen bylo veliké, úspěch také slavily retro modely prvoválečných dvouplošníků firmy Směr věnované skromným sponzorem z řad rodičů. Děkujeme všem sponzorům, chválíme účastníky za férový boj a těšíme se na příští ročník opět v naší škole....

Fotky najdete ZDE.

    Václav Kuřík


HRAJEME SI I HLAVOU
Kdo vydal: Michal Hruška      Kdy: 2014-07-08 16:54:19

Letos už posedmé pořádala Přírodovědecká fakulta Univerzity Hradec Králové akci "Hrajme si i hlavou“. Na Tylově nábřeží bylo připraveno množství stánků s pokusy a hlavolamy, které si každý účastník mohl sám vyzkoušet.  Motto letošní akce bylo "Pohádková věda"! A tak tu mezi sebou o přízeň účastníků soupeřila družstva Nebelvíru a Zmijozelu. Byli jsme se podívat na ohňová kouzla, hrátky se suchým ledem a prošli jsme i laserovým bludištěm. Všechny účastníky z 8. B musím pochválit, neboť vydrželi až do konce i přes nepřízeň počasí.

Fotky najdete ZDE.


DEN NA OCHRANU ZA MIMOŘÁDNÝCH UDÁLOSTÍ
Kdo vydal: Michal Hruška      Kdy: 2014-07-08 16:50:00

Letošní den na ochranu nás přivedlo pět k hasičům. Tentokrát jsme se byli podívat u dobrovolných hasičů v Malšově Lhotě. Připravili si pro nás program přímo u nich na stanici. Dozvěděli jsme se o práci, kterou odvádí, prohlédli jsme si jejich zázemí a samozřejmě jsme prolezli všechna auta. Nakonec jsme si mohli vyzkoušet i hašení.

Fotky najdete ZDE.


ÚPRK KOLEM ORLICE
Kdo vydal: Michal Hruška      Kdy: 2014-07-08 16:44:36

V úterý 24. 6. 2014 byl na naší škole odstartován už 10. ročník Úprku kolem Orlice. Je to název sportovního dne školy, jehož součástí je právě běh kolem Orlice. Kromě běhu plnily děti úkoly v různých disciplínách a na závěr byly rozehrány turnaje nohejbalu a přehazované. Nejlepší sportovci byli po zásluze odměněni.

Fotky najdete ZDE.


NÁVŠTĚVA NA GYMNÁZIU BOŽENY NĚMCOVÉ
Kdo vydal: Michal Hruška      Kdy: 2014-06-23 13:21:17

V úterý 17. 6. 2014 jsme dostali pozvánku do hodiny fyziky na gymnáziu Boženy Němcové. Vybraní žáci se zapojili do dvou dvouhodinových bloků, ve kterých si vyzkoušeli práci s výukovým programem počítačovým ISES. V první dvouhodině měli za úkol měřit délku kmitu kyvadla v závislosti na velikosti rozkmitu a zároveň v závislosti n a délce kyvadla. Veškeré údaje byly počítačově zpracovávány.  Druhý blok byl věnován zobrazování zvuku v počítači. Žáci si do pracovních listů zakreslovali průběh tónu či šramotu, zaznamenávali zvuk kytary nebo klavíru a třeba i svůj hlas.  Obě dvouhodinovky byly pěkně připraveny a krásně doplnily probrané učivo. 

Fotky najdete ZDE.


ŠKOLNÍ VÝLET 8. B a 9. A – REKREAČNÍ ZAŘÍZENÍ SVATÁ KATEŘINA CHOTĚVICE
Kdo vydal: Michal Hruška      Kdy: 2014-06-23 13:18:08

Po pedagogické radě se třídy rozjely na školní výlety. 8. B a 9. A si pro letošní školní výlet vybrala jako cíl rekreační zařízení Svatá Kateřina u Dvora Králové. Vystoupili jsme z vlaku v Bílé Třemešné a odtud jsme to vzali přes přehradu LES KRÁLOVSTVÍ a SLUČÍ KAMENY do místa ubytování. Kromě úvodní náročnější turistiky jsme si užili i koupání, sportování, pohodičku a mohli jsme si pohladit třeba lamu, velblouda, osla anebo se podívat na krmení lva. Večerní táborák hořel až do půlnoci. Tak zase za rok.

Fotky najdete ZDE.


„UMÍME ČÍST V KRAJINĚ“
Kdo vydal: Michal Hruška      Kdy: 2014-06-12 16:13:15

Česko-německý projekt zaštítěný u nás střediskem ekologické výchovy SEVER.

Do projektu byly zapojeny tři skupiny žáků: 7.A  7.B  a žáci 9.ročníku navštěvující předmět biologicko-geologická praktika. Každá skupina se sešla s lektorkou a absolvovala dvouhodinový program zaměřený na ochranu přírody a chráněná území v nejbližším okolí. Jednotlivé třídy potom vytvářely po skupinách vlastní návrhy informačních tabulí pro chráněná území. Následovaly tři exkurze do jednotlivých lokalit. V přírodní památce Na Plachtě jsme lovili hmyz smýkáním, pozorovali rostliny a odlovili několik obojživelníků. Seznámili jsme se i s historií a současností tohoto území.  Jedna třída navíc absolvovala i pátračku – quest s hledáním odměny. V lokalitě Mazurovy chalupy jsme pracovali na louce i  v lese, zapojily jsme i jiné smysly než obvykle. Poslední z exkurzí byla na nivní louky v okolí řeky Orlice. Zjistili jsme, jaký význam mají  pro přírodu meandry nebo luční porosty. A také jak zákeřné může být velké horko či alergie.

Přes všechny nástrahy se žáci s programem vypořádali statečně a doufám, že i ostatní budou mít možnost něco podobného zažít.

Fotky najdete ZDE.

J.Marečková


SOUTĚŽ NAŠÍ PŘÍRODOU
Kdo vydal: Michal Hruška      Kdy: 2014-06-12 16:03:19

Od dubna probíhala soutěž  pro žáky od 5. do 9.ročníku s názvem Naší přírodou.  Kola byla čtyři, každé s 5 otázkami. Nejúspěšnější soutěžící jsou:

  1. Anežka Zinkeová (9.A)                                                                        20 bodů
  2. Tereza Pelantová a Pavlína Hladíková (8.B) a  Adéla Holemá (7.A)          18 bodů
  3. Veronika Dítětová (8.B)                                                                       17 bodů               


Výhercům i všem ostatním soutěžícím děkuji za účast a v příštím roce nashledanou.

 


EXKURZE DO ZOO
Kdo vydal: Michal Hruška      Kdy: 2014-06-12 16:13:36

Počátkem června proběhly dvě exkurze do zoo. Byla to i odměna pro žáky pořádající školní Den Země a účastníky soutěží. Navštívili jsme nejstarší zoo v republice ve městě Liberci. Zde jsme měli program zpestřen i povídáním s ošetřovatelem šelem. Malého bílého tygříka – symbol zdejší zoo – jsme sice mohli obdivovat jen na kameře, ale i tak to stálo za to.
Navštívili jsme i zoo v Praze. Tady nás upoutala nejenom rozloha zahrady, ale i nově otevřený pavilon. Mají tu největší exemplář velemloka v  Evropě. Počasí bylo výtečné, mohli jsme tedy obdivovat většinu živočichů ve venkovních výbězích.  Domů jsme se vrátili sice unavení, ale plni nových zážitků a poznatků o zvířatech.

Fotky najdete ZDE.


Běleč nad Orlicí
Kdo vydal: Michal Hruška      Kdy: 2014-06-12 15:26:26

Letos vyrazila 1.A na školu v přírodě pěšky. Od Stříbrného rybníka jsme se vypravili po červené značce do Tábora J. A. Komenského. Zde vyvrcholila naše celoroční hra Vikingové. Vyráběli jsme vikinské štíty a helmy, stříleli z luků a šípů, házeli jsme oštěpem, zúčastnili se olympiády Olava Trygvassona . Velkou statečnost prokázaly děti i při noční hře.

Fotky najdete ZDE.

                                                                                    1.A a Jitka Weinfurterová


Spaní ve škole – výprava za pohárem
Kdo vydal: Michal Hruška      Kdy: 2014-06-12 15:19:12

Po večeři jsme vyrazili na tajnou výpravu do městského centra. Prošli jsme si staré město, navštívili otevřené kostely, seznamovali jsme se s významnými budovami Hradce. Nakonec děti zjistily, že jedním z cílů výpravy bylo spořádání velikého zmrzlinového poháru, který nám přichystali v restauraci U Knihomola.

Fotky najdete ZDE.

                                                                                     1.A a Jitka Weinfurterová


Obrázková zahrada
Kdo vydal: Chroboková Dagmar      Kdy: 2014-05-26 11:15:27

Obrázková zahrada

Ve středu 21.května se opět konala akce s názvem Obrázková zahrada. Žáci naší školy vystavovali svoje výtvarné práce na školním hřišti. Rodiče i prarodiče měli možnost si je prohlédnout a následně jednotlivá výtvarná díla koupit.

Dívky a chlapci z 8.B prezentovali fyzikální pokusy,  6.B otevřela bufet. K dostání byly teplé i studené nápoje, sladké i slané pečivo. Maminkám, které napekly výborné zákusky, moc děkujeme.

Rodiče našich žáků měli možnost si v průběhu Obrázkové zahrady neformálně popovídat s učiteli, potkat kamarády a poznat školu i z jiného úhlu pohledu. K dobré náladě přispěla školní kapela, vystoupili žáci devátých ročníků s programem, kterým se prezentovali na plese. Pozadu nezůstali ani malí žáčci, kteří si s velkou radostí zatančili.

Věříme, že všichni účastníci byli spokojeni. Výtěžek z akce bude použit na nákup herních prvků na školní hřiště pro školní družinu. Žákům se letos podařilo vydělat krásných 8 764,- korun.


ŠKOLA JINAK – FYZIKÁLNÍ POKUSNIČENÍ
Kdo vydal: Michal Hruška      Kdy: 2014-05-22 09:40:28

V úterý 20. května se na naší škole učilo jinak. Každý žák si mohl vybrat dva dvouhodinové bloky nabízené vyučujícími a prožít tak školní den tentokrát ne třeba při matematice a angličtině, ale na výuce badmintonu nebo se něco dozvědět o zdravé výživě, případně si vyzkoušet různé pokusy z fyziky, které se nám do klasických hodin nevešly. Po čtvrté vyučovací hodině se zdálo, že se dětem nechce domů a že se jim takto nabízená výuka líbila.

Fotky najdete ZDE.


ŠKOLA JINAK
Kdo vydal: Michal Hruška      Kdy: 2014-05-22 09:42:11

V úterý 20. května se opět  konala Škola jinak. Žáci si mohli vybírat ze široké nabídky témat a přihlásit se na seminář dle svého vlastního uvážení. Někdo rád sportuje, jiný zkoumá přírodu, má rád historii nebo se zajímá o fyziku či chemii. V seminářích byly zastoupeny snad všechny předměty včetně logických her. V jednotlivých skupinách se setkaly děti různých věkových kategorií, které spojoval jeden zájem. Dle přiložených fotografií lze usoudit, že se dobře bavili žáci i učitelé.

Fotky najdete ZDE.


POZNĚJ A CHRAŇ
Kdo vydal: Michal Hruška      Kdy: 2014-05-15 10:46:52

Ve středu 14.5. se konal druhý ročník  přírodovědné soutěže „Poznej a chraň“. Soutěž je určena pro tříčlenné týmy žáků 4. a 5.ročníku.  Každý tým prochází všemi stanovišti společně. Soutěž zahrnuje poznávání rostlin a živočichů, přiřazování organismů do správného ekosystému a znalosti o poskytování pomoci volně žijícím živočichům. Obě naše družstva si vedla výborně a ve vyrovnané konkurenci ostatních škol dobře obstála. Družstvo E. Freibauerová, N. Žďárková a M. Marek se umístilo na pátém místě, naši další zástupci S. Sklenářová, M. Hájek a M. Novotný obsadili dokonce místo třetí. Děkujeme za pěknou reprezentaci a hodně štěstí do dalších soutěží.

Fotky najdete ZDE.


PROJEKTOVÝ DEN – 1. SVĚTOVÁ VÁLKA
Kdo vydal: Michal Hruška      Kdy: 2014-05-13 08:49:26

Ve středu 7. 5. 2014 všichni žáci naší školy zavzpomínali na 100. výročí od vypuknutí 1. světové války. Toto období naší historie si žáci připomínali v jednotlivých hodinách z hlediska dějepisu, matematiky a fyziky, zeměpisu a dalších předmětů. Snad zábavnou formou děti nasbíraly v průběhu dne spousty informací a věříme, že si je i utřídily. Kule tentokrát létaly jen v Sarajevu.

Fotky najdete ZDE.


Ústav jaderného výzkumu, Řež u Prahy
Kdo vydal: Michal Hruška      Kdy: 2014-05-07 14:11:09

30. dubna 2014 se někteří žáci 9. tříd jeli podívat, jak vypadá jaderný reaktor. Tuto exkurzi nám umožnili v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy. Exkurze to byla velice vydařená, deváťáci mohli nahlédnout do reaktoru, seznámili se s tím, jak vypadá palivo a celkově získali spoustu nových poznatků o jaderné energetice, které doplnili to, co se dověděli ve škole v rámci výuky fyziky a chemie.

Fotky najdete ZDE.


Zobraz starší články:
1-20   21-40   41-60   61-80   81-100   101-120   121-140   141-160   161-180   181-200   201-220   221-240   241-260   261-280   281-300   301-320   321-340   341-360   361-380   381-400