Základní škola a Mateřská škola
Hradec Králové, Úprkova 1
Loading

Zobraz starší články:
1-20   21-40   41-60   61-80   81-100   101-120   121-140   141-160   161-180   181-200   201-220   221-240   241-260   261-280   281-300   301-320   321-340   341-360   361-380   381-400   
Exkurze do Terezína
Kdo vydal: Radek Kozel      Kdy: 2019-06-04 14:56:03

Dne 9. května 2019 se žáci 8. a 9. tříd Základní školy Úprkova zúčastnili exkurze do Terezína. Společně s žáky z Nového Hradce jsme vyrazili autobusem směrem na Prahu. Na cestě nás zastavila celní správa, a tak jsme nabrali přibližně půlhodinové zpoždění. To ale nakonec ničemu nevadilo. Po příjezdu do Terezína jsme se vydali na prohlídku Muzea ghetta. Jedny z nejpoutavějších věcí byly obrovské tabule se jmény dětí, které ve věznici Terezín zahynuly. Bylo velmi smutné tato jména číst. Poté jsme se přesunuli do samotného tábora, který jsme si s komentovanou prohlídkou celý prohlédli. Viděli jsme vězeňské cely, temné samotky, bývalou márnici, holé a studené sprchy, prošli jsme půlkilometrovou chodbou, která byla součástí barokní pevnosti. Někdy se ani nedalo věřit, jaké hrůzy zde lidé museli zažívat. Z Terezína jsme všichni odjížděli s opravdu silnými zážitky a s dalšími novými vědomostmi.

Autor: Anička Simonová

 


Fyzikální olympiáda
Kdo vydal: Radek Kozel      Kdy: 2019-05-31 11:04:07

Předmětové olympiády jsou vždy takovým vyvrcholením celoroční práce žáků v daném předmětu. Ve fyzice je trochu problém získat nějaké účastníky, neboť fyzika je pro většinu náročný předmět. V letošním roce jsme měli účast v obou kategoriích - tedy za 7. třídy a za 8. spolu s 9. V obou postoupili naši účastníci do okresního kola. Máme velkou radost a pochvalu zaslouží všichni, obzvlášť nás potěšilo 1. místo Matěje Hlávky v okresním kole Archimediády, které se konalo ve středu 22.5. na ZŠ Bezručova. Škoda, že se v této kategorii nepostupuje do krajského kola.


Škola jinak
Kdo vydal: Radek Kozel      Kdy: 2019-05-17 19:38:40

Škola jinak, tak se jmenuje projektový den na naší škole. Koná se pravidelně každý školní rok. Učitelé mohou v tento den nabídnout dětem jiný program, než stanovuje rozvrh. Pro letošek to byla např. Kalistenika a workout, Bonsai, Давай говорить по русски, Barevná tma aneb vidět je zázrak, Hmyzí domečky a mnoho dalších. Žáci si vybrali dva takové semináře a každému věnovali dvě vyučovací hodiny. Na semináři se setkají děti z různých tříd. Jedná se o zpestření a oživení celoroční školní práce. Na ŠKOLU JINAK se děti opravdu těší a obvykle odchází spokojené. 
Fotografie z projektového dne si můžete prohlédnout zde.


Ples ZŠ a MŠ Úprkova
Kdo vydal: Radek Kozel      Kdy: 2019-05-17 19:24:28

Od jubilejního 10. plesu naší školy již nějaký ten pátek uplynul, avšak připomenout si jej můžete i nyní prostřednicvím krátkého videa.

 


Projektový den - fyzika
Kdo vydal: Radek Kozel      Kdy: 2019-05-15 08:48:19

V pondělí 29.4. se vybraní žáci 6. tříd zúčastnili projektového dne na ZŠ J. Gočára. Projektový den byl zaměřen na fyziku, žáci si tak vyzkoušeli své dovednosti při plnění různých fyzikálních úloh. 


Den Země
Kdo vydal: Radek Kozel      Kdy: 2019-05-15 08:37:03

Den Země je každoroční událost organizovaná 22. dubna a zaměřená na propagaci a podporu ekologie a ochranu životního prostředí ve společnosti. Na naší škole je to jeden z projektových dnů.

22. duben vyšel letos na velikonoční pondělí, a tak se naše škola přihlásila k této akci až v úterý 23. Pro žáky 2. stupně jsou většinou organizovány exkurze  - např. do čističky odpadních vod, do centra obnovitelných zdrojů, do zoologické zahrady, do botanické zahrady apod. Pro děti 1. stupně připravili program žáci 8. B třídy přímo ve škole.

Fotografie z tohoto dne si můžete prohlédnout zde.


Prvňáci na škole v přírodě
Kdo vydal: Radek Kozel      Kdy: 2019-03-27 09:00:06

To bylo haló! 11. - 15. 3. 2019 se naši prvňáci vydali do Krkonoš, přímo na chalupu Krakonoš. Užili jsme si spousty sněhu na lyžích i v závodech na ježdících. Všichni zvládli odloučení od rodičů na 1*. Fotografie k prohlédnutí zde.

PS: Už se těšíme na příští rok.
Děti a učitelky 1. A,B


Táto, mámo, pojď si hrát
Kdo vydal: Radek Kozel      Kdy: 2019-03-27 08:48:58

Táto, mámo, pojď si hrát - tentokrát netradičně - se zapomenutými rukavicemi. Slova ze známé písně pana Uhlíře "Neopouštěj staré známé pro nové", nás inspirovala k dílně, konané 20.3., která se velice povedla. Sešlo se nás hodně, rukavic bylo požehnaně. Hlavně jsme si nádherně užili odpoledne a ta zvířátka, to byla senzace. Vedli sloni, pak medvědi a chobotnice. Kdo se nemohl zúčastnit, podívejte se na foto, možná nějakou zapomenutou rukavičku najdete a pohrajete si také.

Fotografie k nahlédnutí ve fotogalerii.

J. Nevečeřalová, H. Karmanská


Jarní turnaj ve vybíjené
Kdo vydal: Alice Široká      Kdy: 2019-03-27 09:00:33

Naši žáci vybojovali 4.místo v Jarním turnaji ve vybíjené pořádané Magistrátem města HK pro hradecké základní školy. Akce se zúčastnilo 18 škol, neobhájili jsem sice 1.místo z roku 2017, ale 4.místo je také pěkné.

Fotky z akce si můžete prohlédnout v naší galerii nebo na facebooku.
Zde je ke shlédnutí také krátké reportážní video.


4.B na představení Malý princ
Kdo vydal: Radek Kozel      Kdy: 2019-03-12 15:32:37

V úterý 12.3. se žáci ze 4.B vypravili do Aldisu na představení Malý princ. Na kulturní akci si každý z žáků přišel na své: „Líbilo se mi, jak se herci pohybovali a také jejich písničky,“ ocenila Terka Savická. Se svou spolužačkou souhlasí i Vojta Krótki: „Nejvíc se mi líbila hudba.“ Obdobné zažitky si z divadelního představení odnesla i Magda Růžičková: „Bylo to úžasné, moc se mi to líbilo a hlavně zpěv stál za to!“ Ne všechno však bylo dokonalé, byť kritika z úst žáků mířila do vlastních řad. „Nelíbilo se mi, že děti netleskaly do rytmu,“ nebrala si servítky Karolína Francová. Vůči svým vrstevníkům měla výhrady i Káťa Veselková: „Bylo to zajímavé, ale hodně dětí nedávalo pozor, takže jsem z toho nic neměla.“


Výjezd na hokej do Liberce
Kdo vydal: Radek Kozel      Kdy: 2019-02-25 22:55:02

Hned sedm věrných fanoušků hradeckého Mountfieldu z řad našich žáků se vypravilo do Liberce na hokejové utkání, aby svými hlasivkami podpořili svůj oblíbený klub. Třebaže se opakoval scénář z předcházejícího výjezdu, kdy jsme vyrazili do hlavního města na Spartu, a naši hokejisté v Liberci prohráli, všichni jsme si výjezd užili a těšíme se na další.

PS: Nás v Liberci přivítalo krásné slunečné počasí, my jsme kolemjdoucí Liberečáky vítali tou jedinou a správnou šálou!

 


Project Edison
Kdo vydal: Alice Široká      Kdy: 2019-03-27 09:00:50

One year has passed and Edisons came to visit us again. This year there were only 4 students but we could see new countries. There was a student from Kyrgystan or from Inner Mongolia, the girls were there too. One girl was from Jordan and one was from Indonesia. We learnt a lot about their traditions, we saw and tasted their food. I found a new friend who I never forget and I look forward to next year!

Natálie Čukanová

 

 


Návštěva jazykové laboratoře
Kdo vydal: Alice Široká      Kdy: 2019-03-27 09:01:06

Žáci z kroužku angličtiny dostali možnost podívat se do jazykové laboratoře na Obchodní akademii v Hradci Králové a vyzkoušet si tam jazykové zkoušky úrovně B1. Sluchátka, mikrofony, nahrávání rozhovorů…to vše pro nás bylo úplně nové a nesmírně zábavné. A i když jsme museli opravdu brzy vstávat, náramně jsme si to užili!


Ledová Praha pohledem našich žáků
Kdo vydal: Radek Kozel      Kdy: 2019-03-27 09:01:22

O pololetním víkendu (1.2. – 3.2.) v Praze proběhl devatenáctý ročník akce Ledová Praha. Do projektu se zapojilo téměř čtyřicet institucí – např. Národní muzeum s velkou částí svých objektů, Pražský hrad, Národní zemědělské muzeum či Muzeum Policie ČR. Letos poprvé mohli účastníci navštívit Galerii ocelových figurín a výstavu StarDance v galerii Rohlík. Víkendu ve znamení kultury se zúčastnila i skupina žáků ZŠ Úprkova.

V pátek jsme navštívili Policejní muzeum. Překvapilo nás rozlehlostí a pestrostí expozic – od historie k modernímu vybavení, přes bezpečnost dopravy, prevenci zneužívání drog až k CITES. Dále jsme využili vstupu do Pinkasovy synagogy s přilehlým židovským hřbitovem a náročný cestovatelský den jsme zakončili v Muzeu Karla Zemana, kde si mimo jiné mohli návštěvníci vyzkoušet tvorbu krátkého filmu na zeleném plátně. Podvečerní Praha, kterou jsme se vraceli na místo ubytování, nás velmi mile překvapila svou vylidněností a poetikou plnou světel.

V sobotu jsme zavítali do Národního zemědělského muzea, odkud jsme pokračovali do Strahovského kláštera. Prohlídka byla možná jen v klášterní knihovně, ale i ten nepatrný kousek stál za vidění. Měli jsme možnost obdivovat nádherné rukopisy knih i velkou sbírku rarit. Od Strahovského kláštera je to, co by kamenem dohodil na Petřín, kam také vedly naše další kroky. Na cestu do města jsme využili lanovku a naše kulturní putování jsme zakončili v Apple muzeu a velkým nákupem na Chodově.

V neděli jsme se přesunuli do Modré školy, kde probíhal PragoFFest. I tam nám Ledová karta umožnila vstup. PragoFFest nabídl hodně a ještě víc deskových/počítačových her.

O tom, že jsme si pobyt v hlavním městě vskutku užili, se můžete přesvědčit zde.

Autor: Nicol Jará


LEGO výstava 2019
Kdo vydal: Alice Široká      Kdy: 2019-03-27 09:02:01

V pátek 8. února proběhla v naší škole oblíbená soutěž LEGO modelů postavených podle fantazie. Na stolech se sešlo 42 modelů, z toho bylo několik zaměřeno na ekologické téma. Tyto modely si pečlivě prohlédl ředitel naší školy a ocenil první tři zvláštní cenou. Byly to modely:
1. místo - Vysavač plastů z mořské vody (autor Miloš Lammr z 2.B)
2. místo - Třídíme odpad (autor Honza Klíma z 5. B)
3. místo - Třídění skla (autor Michal Toman ze 2. B)

Příchozí návštěvníci mohli obdivovat také kolekci tanků ze stavebnice firmy COBI anebo si zasoutěžit o sladké odměny v několika LEGO disciplínách nebo vybarvit LEGO obrázky. 

Všichni pak měli možnost svými hlasy ovlivnit pořadí všech modelů. Díky nezištné pomoci paních učitelek a pánů učitelů při počítání bodů byly výsledky známy v rekordně krátkém době.
Nejvíce se divákům líbil Jurský svět Matěje a Kuby Benákových (4.A a 6.A), který získal 83 bodů. 
Na druhé místo hlasováním umístili scénu ČeskoSlovensko má talent Diany Krutílkové  z 5. B, kam ji vyneslo 49 bodů.
Třetí místo se stalo majetkem společného úsilí družinového kolektivu (Štěpán Hlávko, Kuba Šplíchal, Marek Benda, Michal Černohorský, Honza Polák), který postavil Fotbalové město (40 bodů).

Cenu pana učitele Kuříka získala kolekce modelů ovoce Honzy Klímy z 5.B.

Všichni ocenění si odnesli pěkné ceny věnované naší školou.

Děkujeme všem zúčastněným za překrásné modely, sponzorům za věcné odměny, paním učitelkám a pánům učitelům za pomoc s organizací soutěže a pomocníkům z řad žactva za asistenci u soutěží. Těšíme se na další ročník !

Fotky si můžete prohlédnout v naší facebookové galerii.


4.B v Archeoparku Všestary
Kdo vydal: Radek Kozel      Kdy: 2019-02-04 15:11:16

Žáci ze 4.B se 29. ledna vypravili do Archeoparku Všestary. A že se jednalo o vskutku vydařenou akci, je patrné z vyprávění našich malých výletníků. „Líbilo se mi, že jsme si mohli všechno vyzkoušet. Házení oštěpem, práci s pazourkem,“ kvituje Terka Savická, které přitakává Olívie Kempová: „Moc se mi líbila samotná chalupa a pak broušení kamene!“ Život našich dávných předků si vyzkoušel i Jonáš Bedan: „Zkoušeli jsme si opracovat kůži nebo drtit kamenem mouku.“ Zážitek z tak trochu jiného „těsta“ si z výletu odnesla Viktorka Hlavatá: „Mohli jsme ochutnat chlebové placky, které byly moc dobré!“ Odvahu spolužačky pak ocenila Eliška Berná: „Pan průvodce potřeboval dobrovolníka, který by si vyzkoušel oblečení, které se dříve nosilo. Přihlásila se Anežka Sehnoutková a všechny šaty si vyzkoušela.“ Je tedy zřejmé, že cestu do dob minulých si žáci 4.B opravdu užili! A pokud přeci jen někdo nevěří, může se přesvědčit z následujících fotografií.


5.A na škole v přírodě
Kdo vydal: Radek Kozel      Kdy: 2019-01-31 13:40:28

V lednu naše třída 5.A jela na školu v přírodě do Krkonoš do obce Strážné. Počasí bylo výborné. Pořád sněžilo a sněhu bylo tolik, že jsme se v něm mohli koupat. Lyžovali jsme, bobovali a dováděli na sněhu. Hráli jsme spoustu zábavných her. Také nás přišla navštívit pracovnice z organizace KRNAP z Vrchlabí a dozvěděli jsme se od ní spoustu zajímavých informací o tamní přírodě. Všichni jsme si školu v přírodě moc užili.

Marie Šimková (5.A)

Více fotografií si můžete prohlédnout zde.


Vzácná návštěva ve 4.B
Kdo vydal: Radek Kozel      Kdy: 2019-01-24 12:45:07

Vzácnou návštěvu měli 24. ledna žáci ze 4.B. V doprovodu svého slepeckého psa Xanty je navštívila nevidomá paní Moravcová. Jak se za akcí žáci ohlíží? „Paní podstoupila několik operací očí a ta poslední se nepovedla. Od té doby je slepá. Pejsek pro ní hodně znamená,“ uvědomuje si Lucka Drešerová význam Xanty pro nevidomou paní. „Moc jsem si to užil! Vyzkoušeli jsme si Braillovo písmo nebo chůzi po třídě se slepeckou holí,“ hodnotí akci pozitivně Vojta Tržil.

Paní Moravcová s Xantou udivila i Káťu Veselkovou: „Byla jsem opravdu ohromená, když nám paní ukazovala, jak umí Xanta poslouchat na slovo. Je to její věrný přítel. Jsem moc ráda, že je paní pořád veselá!“ Akci si užil i Ondra Březina: „Líbilo se mi, jak jsme hledali po slepu různé věci, např. struhadlo, kolíček, hrneček. Taky jsme si po slepu četli slabikář pro nevidomé nebo nápojový lístek.“ Ondru mimo jiné zaujala i pořizovací cena slepeckého psa: „Paní říkala, že pejsek pro nevidomé stojí 250 000 korun!“ Důležitý poznatek si z návštěvy odnesla Lea Petržílková: „Paní nám ukázala, že i když člověk nevidí, může dělat spoustu a spoustu věcí, např. jezdit na dvoukole!“ 

Více fotografií si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.


Vánoční koncert
Kdo vydal: Alice Široká      Kdy: 2019-01-04 12:38:10

13. 12. 2018 nám večer projasnil a všechny na vánoční notu naladil zpěv dětí i učitelů. Sál byl zaplněn rozveselenými dětmi a právem hrdými rodiči. 

Všem děkujeme - za návštěvu i účast a přejeme Veselé Vánoce!

Více fotografií si můžete prohlédnout v naší galerii nebo facebooku.

Rovněž můžete zhlédnout i video: https://www.youtube.com/watch?v=CaAtDFwBgVc.


Německá olympiáda
Kdo vydal: Radek Kozel      Kdy: 2018-12-20 06:21:57

Školní kolo německé olympiády se konalo na naší škole ve čtvrtek 13.12.2018. Olympiáda měla 2 části: poslech a mluvní část. Po poslechu vyslechli paní učitelka Hrušková a pan učitel Varhaník témata žáků 7. ,8. a 9. tříd. Na prvním místě skončili Anička Jišková (7.A) a Fanda Ježek (9.C). Spolu s Aničkou Simonovou (9.C) postupují do okresního kola. Svůj zážitek z tohoto dne popsala Maruška Součková (9.C), jedna z účastnic německé olympiády.

Die deutsche Olympiade (die Schulrunde) war am 13. Dezember 2018 am Donnerstag in unserer Schule. Die Olympiade war in dem Kinderhort. Zwei Lehrer waren bei uns, Frau Lehrerin Hrušková und Herr Lehrer Varhaník. Wir haben zuerst Hörverstehen gemacht und unsere Aufgabe war richtige Antworte anzukreuzen. Dann sagen wir unsere Themen. Ich habe einen Bonus ausgewählt, also ich konnte mein Thema auswählen. Ich habe das Thema Meine Familie und meine Freunde ausgewählt. Sehr schwierig war die Aufgabe an eine unbekannte Situation zu reagieren. Nach dem Ende sind wir wieder in unserer Klasse gegangen. Es war ein sehr gutes und interessantes Erlebnis für mich.

Marie Součková, 9.C


Zobraz starší články:
1-20   21-40   41-60   61-80   81-100   101-120   121-140   141-160   161-180   181-200   201-220   221-240   241-260   261-280   281-300   301-320   321-340   341-360   361-380   381-400