Základní škola a Mateřská škola
Hradec Králové, Úprkova 1
Loading

Zobraz starší články:
1-20   21-40   41-60   61-80   81-100   101-120   121-140   141-160   161-180   181-200   201-220   221-240   241-260   261-280   281-300   301-320   321-340   341-360   361-380   381-400   
Tak jsme první, no a co…!
Kdo vydal: Radek Kozel      Kdy: 2018-12-20 06:16:20

Hoši, děkujem! Tento pokřik se nesl malou tělocvičnou, kde spolužáci a kamarádi oslavovali společně se svými hrdiny první místo našeho týmu ve fotbalovém turnaji Úprk Cup 2018! Na tradičním vánočním turnaji pro žáky 1. a 2. tříd se sešlo pět hradeckých škol, které mezi sebou zápolily o nadvládu v Hradci Králové. A jelikož náš výběr nenašel ani v jednom ze čtyř klání přemožitele, mohl se zcela po právu radovat ze zisku zlatých medailí a obhajoby prvenství z předcházejícího ročníku. Cíl pro příští rok je tedy jasný, a sice útok na zlatý hattrick!

Horní řada zleva: David Vítek, Jan Gubanec, Albert Pišl, Lukáš Pajskr, Miloš Lammr.

Dolní řada zleva: Daniel Veverka, Jakub Špaček.                    Trenér: Radek Kozel 

Závěrem se sluší poděkovat osobě, bez níž bychom tohoto úspěchu nikdy nedosáhli, a sice paní učitelce Monice Venclové. Ta se totiž ve spolupráci s celou svou rodinou ujala pořádání turnaje již počtrnácté. Za obdivuhodnou vytrvalost patří paní učitelce a její rodině obrovské DÍKY! V zapomnění by nemělo upadnout ani taneční vystoupení našich žákyň, které secvičily pod vedením vychovatelek Martiny Andrysové, Evy Urbánkové a paní učitelky Ivany Juškové.


Dějepisná olympiáda
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2018-12-04 20:06:12

Ve čtvrtek 15. a ve čtvrtek 22. 11. se 20 žáků a 3 učitelé zapojili do dějepisné olympiády. Letošní téma se týkalo cestování; prošli jsme se po Evropě s vyslanci Jiřího z Poděbrad, projeli se na velocipedu anebo jsme následovali Jana Amose Komenského. Na nultých místech se umístili Adam Michna z Otradovic, Sixt z Ottersdorfu a Smil Flek z Nohavic (alias učitelé), na postupových místech potom Jan Horák (8.B) s 55 body, Štěpán Veselský (8.B) se 48 body a Ondřej Hájek (8.A) se 45 body.


Burza zimního oblečení a sportovních potřeb
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2018-12-04 20:05:35

Tato akce se uskutečnila tento pátek a sobotu na naší škole.

Mnozí z nás se tímto mohli zbavit již nepotřebných, ale funkčních věcí. Prodejců přišlo mnoho a kupujících ještě víc.

Prodalo se zboží za více než 10 000 Kč. Pokračováním bude jarní burza, která bude ve stejném duchu.


Okresní turnaj Piškworky
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2018-11-21 08:28:30

Velkého úspěchu dosáhli Vojtěch Vynnyk, Šimon Prouza (9.A), Šárka Slavíčková, Marie Součková (9.C) a Erin Lenihan (7.A) jako tým Úprkovy křížky na okresním turnaji v celostátní soutěži Pišqworky. Obsadili konečné druhé místo a 28. 11. se utkají s těmi nejlepšími v krajském kole.


Žáci 9. C přítomni soudnímu líčení
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2018-11-21 08:18:34

Okresní soud v Hradci Králové provádí soudní řízení v prvním stupni ve věcech trestních, občanskoprávních, exekučních, dědických a opatrovnictví. Žáci devátých tříd probírají státní správu v Občanské a rodinné výchově, ale protože není nad osobní zážitek, vydali se na náslech hlavního líčení trestního řízení ve čtvrtek 8. listopadu. Rozhlíželi se po historické budově bývalých jezdeckých kasáren, prošli kontrolou justiční stráže a usedli v soudní síni před sympatickou, ale přísnou soudkyní. Ta jim vysvětlila zákonitosti soudního líčení a krátce představila případy, které bude soudit. Vidět vězně v poutech, slyšet, jaké účinky na něho mají drogy a s napětím čekat na rozsudek, bylo sice psychicky náročné, ale nezapomenutelně poučné.


Nabídka středních škol
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2018-11-21 08:20:17

Ve čtvrtek 8. 11. nám bylo potěšením přivítat na naší škole 15 zástupců různých středních škol z Hradce Králové. Žáci devátých ročníků přemýšlejí společně se svými rodiči, kam poputují jejich kroky po ukončení základní povinné školní docházky. Jaké jsou střední školy v Hradci Králové? Jaké obory mohu studovat? Co budu potřebovat k příjímacímu řízení? Nejen tyto, ale i další otázky se žákům honí hlavou, než podají přihlášky. Díky velké podpoře rodičů, jejichž hojné účasti na této akci si vážíme, a díky osobním prezentacím od zástupců jednotlivých středních škol z Hradce mnohé otazníky zmizely a žáci jsou blíž rozhodnutí, kam své přihlášky podat


Ekofarma Bošina a klášter Broumov
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2018-11-21 08:08:56

Exkurze Ekoparlamentu na Ekofarmu Bošina a do broumovského kláštera

24. listopadu jsme se ve spolupráci s ekologickým střediskem Sever zúčastnili exkurze na ekofarmu Bošina. Ta se nachází v broumovském výběžku a spolu s ostatními členy ekoparlamentu a se žáky 7.A jsme mohli obdivovat nelehkou práci farmářů, zvířata, o která se starají a také si žáci vyzkoušeli připravit oběd z místních produktů. Po jídle se žáci ještě vyzkoušeli z poznávání různých známých i neznámých semínek a také k sobě přiřazovali název samce, samice, mláděte a vykastrovaného jedince od různých hospodářských zvířat. Víte například kdo je ententýk?

V další části exkurze jsme se podívali do broumovského kláštera, kde se žáci vrátili do historie a zkusili si, jaké by to bylo, kdyby ještě psali brkem. Hodnější a tišší třídu jsem nezažila. Takže celkově velice vydařená exkurze.

Fotky z akce jsou k dispozici v naší fotogalerií.


Projekt I-KAP - návštěva Zaviačičových
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2018-11-21 08:24:13

Žáci ,kteří navštěvují kroužek Psaní na klávesnici všemi deseti, se v úterý 13.11.setkali na Obchodní akademii s autory programu ZAV . Manželé Zaviačičovi besedovali s žáky na dané téma a názorně jim předvedli své umění . Ovládli klávesnici bezchybně a s neuvěřitelnou rychlostí. Na závěr si  všichni zúčastnění mohli vyzkoušet svůj um v této dovednosti. Mezi desítkou žáků se na prvních třech místech umístili žáci z naší školy. Byl to vynikající úspěch a pro všechny z nás i krásný motivační zážitek.

Monika Venclová

 


Pohádkový předškolák
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2018-11-21 08:05:33

Dne 18. října jsme zahájili Pohádkového předškoláka pohádkou O Červené Karkulce. Sešlo se nás opravdu mnoho – bylo nás na vlka 33 předškoláků. Pohádku jsme přečetli a následně jsme si zahráli loutkové divadlo. Domů jsme rozhodně neodešli s prázdnou. Vyrobili jsme si Karkulčiny šaty, které jsme nejen vyzdobili, ale také vyšili. Na další pohádku se můžete těšit již 15. listopadu!


Táto, mámo, pojď si hrát
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2018-11-13 12:52:06

V novém školním roce pokračujeme v oblíbených dílnách Táto, mámo, pojď si hrát. Tentokrát jsme si 10.10.  pohráli s přírodními tiskátky.
Mamky a taťkové vyřezávali z brambor a jablek nádherná tiskátka. Děti tiskly na připravené papírové tašky a odnášely si nejen krásný výrobek, ale i příjemný zážitek ze společně prožitého odpoledne.
Příště se těšíme na vánoční dílny????.


Učitelky prvních tříd


Projektový den u příležitosti vzniku samostatného československého státu
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2018-11-13 12:47:42

Nejsou snad významnější dny než ty, které oslavují touhu člověka po svobodě a vzepření se útlaku.

Pro nás největším z těchto svátků je vznik samostatného státu Čechů a Slováků.

Žáci školy se během čtyř až pěti hodin přesunuli v historii 100 let nazpět, aby stáli u zrodu samostatného Československa. Postupně získávali informace o dějinných souvislostech, významných osobnostech i kultuře první republiky.

Den zakončili hrou riskuj, která zábavnou formou prověřila získané znalosti.

Více než samotné vědomosti jsou ale důležitější hodnoty, které by měly být tímto dnem reprezentovány a které bychom si měli připomenout a ctít je, aby se nestaly jen prázdnými pojmy. 

Aleš Hladík

 

 

Návštěva Lukáše Tremla
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2018-11-13 12:46:59

Šesté ročníky měly v pondělí 15. 10. 2018 očekávanou návštěvu. Z Prahy za nimi přijel nevidomý Lukáš Treml,

který je na naší škole stálicí, co se týče přednáškové činnosti. Žákům vyprávěl o běžném životě nevidomých, s čím se musí potýkat i jaké nástrahy je čekají při pohybu ve městě. Svoji přednášku zpestřil ukázkou jednotlivých očních vad.

Dovezl totiž sadu brýlí, kdy každé simulovaly jedno zrakové postižení. Žáci si tak na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké by bylo žít v takříkajíc jiném světě.

Lukášovi mockrát děkujeme, je nesmírně pozitivním člověkem a ukazuje, že postižení nemusí být vždy překážkou. 

Ivana Jušková a Aleš Hladík

 

Exkurze žáků 5. ročníku do stříbrných dolů v Kutné Hoře.
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2018-11-21 08:03:50

V říjnu žáci 5. A a 5. B navštívili město Kutnou Horu. Na programu byla exkurze do stříbrných dolů a prohlídka chrámu Svaté Barbory.

článek:

Aneta Černá, 5. B

Výlet

Dne 23.10. jsme se školou jeli do Kutné Hory. Jako první jsme navštívili stříbrné doly. Paní nám dala dlouhé bílé pláště a helmu s čelovkou. Pak jsme šli po schodech dolů do dolů. Byla tam hrozná tma. Zkusili jsme všichni zhasnout baterky a nebylo nic vidět. Procházeli jsme velmi úzkými chodbičkami. V dolech jsme viděli vápenec a krápníky. Velice mě zaujali bílí pavouci, které jsme normálně venku neviděli. Byla tam čistá voda. Viděli jsme i plazivky. Paní nám vysvětlila, jak horníci dříve těžili stříbrnou rudu. Potom jsme šli do chrámu Svaté Barbory. Tam jsme viděli krásné barevné vitráže. Chrám Svaté Barbory je gotická katedrála. Je to pětilodní katedrála. Byly tam velice zajímavé sochy a obrazy. Já a Joži jsme se začaly modlit. A potom nás paní učitelka zavolala a začala nám potichu vyprávět historii tohoto chrámu. Pak jsme šli ven a paní učitelka nám dovolila jít do suvenýrů. Všichni jsme si koupili něco na památku.

 

"Vyvoněná exkurze"
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2018-11-13 12:44:32

V říjnu se třídy 2.B a 4.A vydaly  autobusem do Pardubic. Mnoho turistů sem táhne výroba tradičního a dobrého perníku, my jsme ale na jedné křižovatce odbočili vpravo a ocitli se před branami firmy Marius Pedersen. Nikdo se nedivil, cíl byl správný.

Abychom se mezi těmi odpadky neztratili, raději nás rozdělili do dvou skupin. Teoretická část byla prima, ale co nás nejvíce táhlo, byl provoz.

Všude na nás z výšky koukaly haldy papírů, plastů, dřevoštěpky a nebezpečného odpadu. Zprava i zleva na nás troubily „ještěrky“ převážející balíky papírů, všude hluk, všichni v „plné polní“.  Na dopravníkové pásy pánové  hráběmi nahrnovali papíry směřující ke slisování, jiný dopravník doručoval pod ruky vězňů plasty určené k roztřídění podle barev. Puch a puch.

Chtěli bychom poděkovat všem těmto hodným lidem, že se starají o to, co my ostatní vyhodíme a snaží se v našich ulicích udržovat pořádek. A ten tam tedy měli.

Fotografie budou k dispozici v naší fotogalerií.

 

Sběr kaštanů
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2018-11-13 12:37:41

Dne 1. listopadu 2018 proběhl na naší škole tradiční sběr kaštanů. Plody pro lesní zvěř přineslo téměř 80 dětí, dokonce někteří učitelé. Několik dětí nasbíralo takové množství, že jim museli pomoci rodiče nebo spolužáci. Nejlepším sběračem byl David Krám ze 3. C, zdatně mu sekundovala Nikol Pakostová a bratři Jiří a Marek Čápovi, všichni ze 3. B. Celkově sesbírala nejvíc kaštanů třída 3. B, téměř 400 kg.

Všem, kdo se soutěže zúčastnili, patří poděkování. Poděkování patří také žákům z 8. B a 9. C, kteří pomáhali s organizací sběru a vážením kaštanů.

Petr Skořepa

 

PŘÍRODOVĚDNÝ KLOKAN 2018
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2018-11-13 12:36:55

PŘÍRODOVĚDNÝ  KLOKAN 2018

I v letošním roce proběhla na naší škole celostátní soutěž Přírodovědný klokan.  Maximální možný bodový zisk 120 bodů.

V kategorii 8.-9.ročníky se nejlépe umístili tito žáci.

Jméno                             třída body

David Přibyl                  8.B    74

Dominika Vaňková    9.A    63

Matěj Hladík                  9.A    56

Gratulujeme

 

JM

 

A Plastic Ocean
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2018-11-21 07:55:16

V měsíci říjnu absolvovali žáci druhého stupně program spojený s filmovou projekci a povídáním na téma problematiky plastů kolem nás. Díky bývalému žáku Matěji Maňákovi, který pracuje pro organizaci Greenpeace, jsme (jako jedni z mála v Hradci Králové) měli tuto unikátní možnost.

Díky filmu měli žáci možnost zamyslet se nad dopady svého způsobu života planetu Zemi. Plasty ve všech koutů světa končí v oceánech a ovlivňují život všech, nejen vodních organismů včetně člověka. Viděli jsme i úsilí lidí, kteří se snaží s problémem aktivně něco dělat.

Hledali jsme možnosti, co s tím. Od snížení množství nakupovaných plastů, přes zálohované PET láhve až k vlastním sáčkům.

A co vy ?                

 

JM

 

ZÁCHRANNÉ PROGRAMY
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2018-11-21 07:54:56

23.10.2018 nás navštívily pracovnice Agentury ochrany přírody a krajiny a UHK, aby žákům vysvětlily postup při ochraně rdestu dlouholistého.

Tato nenápadná rostlina se vyskytuje v ČR pouze na rameni Orlice u Stříbrného rybníka. Jde tedy o kriticky ohrožený druh naší přírody. Rdest roste pod vodou a vadí mu bahno i množství znečišťujících látek ve vodě. Proto se provádí revitalizace lokality. Jde především o záchranné pěstování rdestu a o ochranu původního místa výskytu. Proto se přistoupilo k odbahnění ramene Orlice a dalším úpravám toku. Celá akce by měla skončit na podzim 2019.

V ČR se probíhají i další záchranné programy rostlin i živočichů.

JM

 


Piškvorkový turnaj
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2018-11-08 23:26:19

V pátek 12. října byla opět učebna přírodopisu plná koleček a křížků. Žáci i učitelé si lámali hlavy nad tím, jak je umístit do toho správného čtverečku. Nakonec se to povedlo a Jakub Veverka (3.A), Eliška Navrátilová (5.B) Vojtěch Vynnyk (9.A) a p. uč. Hornik stanuli na 1. místě. Uvidíme, jestli se jim jejich prvenství podaří obájit v jarním turnaji.

                                                                                                                                                             Mgr. Jiří Varhaník


Beseda s přeživší holocaustu paní Michaelou Vidlákovou
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2018-11-08 23:25:39

Ve čtvrtek 18. října se 9.B v rámci výuky občanské výchovy zúčastnila besedy s přeživší holocaustu Michaelou Vidlákovou. Přednášku pořádal historický klub UHK a byl o ni velký zájem z řad studentů i veřejnosti. Přednášková místnost byla doslova našlapaná k prasknutí, a naši žáci proto museli po celou dobu stát ve velmi stísněných podmínkách. Dle slov paní Vidlákové si tak na vlastní kůži vyzkoušeli část příkoří, které židé během holocaustu zakoušeli pravidelně. 

Pamětnice vykládala nejen o vlastních vzpomínkách, ale zahrnula i obecně známá fakta a přednášku doplňovala obrazovými materiály a rekvizitami (hvězda nebo vlastní dobová hračka). Zároveň dokázala toto těžké téma odlehčit občasným vtípkem. 

Díky lidskému přístupu paní Vidlákové a jejímu poutavému povídání vydržela většina žáků až do konce, i když měli povoleno odejít po polovině přednášky. I z diskuzí během následující hodiny vyplynulo, že je téma velmi oslovilo, a proto se mu budeme v hodinách dále věnovat.

 

Petr Miksánek a Jiřina Hrušková

 

Fotografie jsou k dispozici v naší fotogalerií.


Zobraz starší články:
1-20   21-40   41-60   61-80   81-100   101-120   121-140   141-160   161-180   181-200   201-220   221-240   241-260   261-280   281-300   301-320   321-340   341-360   361-380   381-400