Základní škola a Mateřská škola
Hradec Králové, Úprkova 1
Loading

Zobraz starší články:
1-20   21-40   41-60   61-80   81-100   101-120   121-140   141-160   161-180   181-200   201-220   221-240   241-260   261-280   281-300   301-320   321-340   341-360   361-380   
Hrou proti AIDS
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-05-22 10:27:52

V pátek 12. 5. jsme se zúčastnili akce Hrou proti AIDS. Akce byla pořádána na Střední zdravotnické škole jejími studenty. Ti si pro nás připravili pět stanovišť. Ze začátku jsme byli rozdělení do skupin. Jako skupina jsme obcházeli jednotlivá stanoviště a získávali body - ne za vědomosti, ale za snahu. Na jednom jsme byli poučení o všemožných typech ochrany proti otěhotnění, na dalším jsme zodpovídali otázky, ať už vědomostní či trochu víc osobní. Dalším úkolem bylo dramaticky znázornit pojmy související nejen s nemocí AIDS, ale celkově s milostným životem. Také jsme vytvořili příběh člověka, který zjistil, že má AIDS, a musí se tomu přizpůsobit. Na posledním stanovišti jsme museli určit, které situace jsou bezpečné, kdy je riziko přenosu viru a kdy je přenos stoprocentní. Akce se nám moc líbila, studenti byli vstřícní, dozvěděli jsme se nové, anebo si zopakovali již známé informace o tomto viru, i o nemoci, která z něj vzniká.

Příspěvek žáka k této akci:

Dne 12.5.2017 se žáci 8.B a 9.A zúčastnili akce Hrou proti AIDS. Obě třídy se ráno sešly před Zdravotní školou v Hradci Králové. Poté se vydaly dovnitř, kde je čekala akce. Žáci byli rozděleni do pěti skupin. Následně je čekalo pět stanovišť, kde dělali například pantomimu nebo házeli kostkou a plnili úkoly. Po akci se šli obě třídy projít do Jiráskových sadů. Akce se všem žákům moc líbila a rádi si ji zopakují i příští rok.

Filip Píše, 8.B


10. 5. 2017 - návštěva soudkyně ve škole
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-05-13 22:44:28

Dnes nás (třídu 8.A a 8.B) navštívila paní soudkyně z Krajského soudu v Hradci Králové. Měli jsme v naší třídě 8. B přednášku o tom, jak to na soudech chodí a jaká je soustava soudů. A tak jsme se například mimo jiné dozvěděli, že Nejvyšší soud v ČR sídli v Brně. Pod něho spadají dva vrchní soudy, pod ně krajské soudy, kterých je v ČR osm a potom okresní soudy. Mimo soustavu stojí Nejvyšší správní soud a Ústavní soud. Paní soudkyně nám řekla, že pracuje na insolvenci, tedy soudí ty, co mají problém s oddlužením. Dozvěděli jsme se spoustu nových informací a těším se na další, pokud bude, přednášku.

Jonatan Potoček, 8.B


Německá soutěž v Pardubicích
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-05-13 18:41:36

Am 5.April 2017 fahre ich nach Pardubitz mit meiner Deutschlehrerin Jiřina Šmídová zu Deutsch Wettbewerb. Ich lese zwei Seiten aus dem Buch ,,Momo". Ich bin an der vierten Platz. Es ist nicht schwer, aber die Konkurenz ist groß. Ich bin zufrieden mit meinem Ergebnis. Deutsch ist nicht das schönste, aber es ist wichtig. Sprecht so viel wie es möglich!

 

5.dubna 2017 jsem jela do Pardubic s paní učitelkou Šmídovou na německou soutěž. Četla jsem dvě stránky z knížky ,,Momo". Umístila jsem se na čtvrtém místě. Není to těžké, avšak konkurence je veliká. Jsem spokojená s mým výsledkem. Němčina není nejhezčí, ale je důležitá. Mluvte tak moc, jak jen můžete!

Viky Nováková


Fyzikální olympiáda
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-05-13 22:48:57

Jako první postoupil do krajského kola fyzikální olympiády JAKUB KOPECKÝ z 9.A. I tady si vedl velmi dobře. Bodové zisky soupeřů jsou velmi těsné. Velká gratulace za výborné umístění.

A máme i postupující do okresního kola ARCHIMEDIÁDY – tedy fyzikální soutěže pro žáky 7. tříd. Budeme Aničce Šolcové a Vojtovi Barešovi držet palce.

 


UŽIJTE SI 8. PLES ZŠ ÚPRKOVA JEŠTĚ JEDNOU :-)
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-04-29 22:51:36


21. 4. 2017 - návštěva čistírny odpadních vod ve Vysoké nad Labem
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-04-29 22:40:06

Tento den jsme na Den země navštívili čistírnu odpadních vod ve Vysoké nad Labem. Jely tam obě osmé třídy. 8. A na kolech, 8. B autobusem. Když jsme tam přijeli, přivítal nás tam zaměstnanec čističky a provedl nás celou čističkou. Vyprávěl, že čistička byla vystavěna za období komunismu, kdy se počítalo s obrovským rozvojem Hradce Králové, a tak čistička byla postavena tak, aby dokázala odpadní vodu z celého Hradec bez problémů vyčistit. Hradec se nerozvinul tak jak bylo plánováno (v plánu bylo kolem 200 000 obyvatel), takže tak velká čistička byla trochu naddimenzována. V tuto chvíli je ale připravena i na větší nápor odpadních vod. Součástí čističky je také bioplynová stanice. Ve velkých nádržích je usazen kal, ze kterého se získává tzv. bioplyn, který se dál čistí, spaluje a získává se teplo a elektřina. Na závěr jsme se vyfotili. I když v čističce byl trochu zápach, návštěva stála za to.

Jonatan Potoček, 8.B


VÍTE, K ČEMU SLOUŽÍ ELEKTROSKOP?
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-04-29 22:39:26

My žáci 8. A třídy už to víme. Na hodině fyziky jsme si elektroskop vyráběli. Je to přístroj, jenž slouží k měření elektrického náboje. Na výrobu jsme si měli přinést modelínu, alobal, PET lahev a nějaký vodivý drát, který ovšem většina žáků naší třídy neměla, a tak nám paní učitelka v učebně fyziky drát dala. Při výrobě elektroskopu jsme postupovali takto: nejdříve jsme rozdělili PET lahev na dva kusy – vrchní, jež byla k výrobě potřeba, a spodní, jež jsme nepotřebovali. Poté jsme udělali do víčka lahve díru, a to tak širokou, aby jí prošel vodivý drát. Drát jsme kleštěmi ohnuli tak, aby byl na horním konci zatočen do tvaru kružnice nebo oválu a na spodním do tvaru písmene U. Drát jsme na víčko přichytili kouskem modelíny. Malý kus alobalu jsme zavěsili do ohnuté spodní části drátu. Tím byl náš elektroskop hotov a my jsme mohli přejít na samotný pokus. Zelektrovali jsme pravítko a to jsme přiložili na horní část našeho elektroskopu. Pokud bylo těleso opravdu nabité, zavěšený alobal se začal hýbat. Některým žákům fungoval vyrobený elektroskop výborně, některým méně – každopádně jsme si hodinu užili a všichni přítomní byli za vyrobený elektroskop odměněni jedničkou.

Fotografie si můžete prohlédnout v naší fotogalerií.

                                                                                                       David Vošlajer 8. A


Uklízeli jsme svět
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-04-29 22:47:24

Uklízeli jsme svět

Dne 18. dubna 2017 jsme s našimi žáky vyrazili uklízet svět. V našich podmínkách to znamená břehy Orlice a slepých ramen v okolí naší školy v části města Malšovice. Nakonec se postupně zúčastnily téměř všechny třídy. Nasbírali jsme 50 plných pytlů odpadků a našli celou řadu zajímavých věcí. Televizi, 3 zánovní klávesnice k PC, mikrovlnku, sedadlo z auta, příbytky bezdomovců, které jsme neuklízeli, neboť domácí měli naklizeno, postupně bychom dali dohromady tak 3 kompletní sady oblečení i s botami, spoustu skleněných i plastových lahví a jiné odpadky. Nashromážděné pytle potom ještě ten den odvezla firma Marius Pedersen. Celá akce proběhla ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody a firmou Veolia.

Fotky z této události si můžete prohlédnout v naší fotogalerií.


31. 3. 2017 - Deutsch an der Uni
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-04-25 03:10:02

Tento den jsme byli na zdejší univerzitě, kde byla německá akce nazvaná Deutsch an der Uni. Přišlo sem několik tříd z různých škol. Potom nás rozřazovali, takže každý byl v jiné skupině. Skupiny se samy pojmenovaly a dostaly tzv. Lauftpass, do kterého se zaznamenávaly body, které jsme získali na určitém stanovišti. Bylo zde 21 stanovišť. Na každém stanovišti jsme měli splnit určitý úkol. Například na jednom stanovišti jsme v knihovně hledali jednu německou knížku. Na dalším jsme odpovídali na různé otázky, na jiném jsme chodili poslepu a tak dále. Akce trvala tři a půl hodiny, potom se všechny skupiny sešly a nastalo vyhlášení výsledků. Akce stála za to a rád bych šel na ni znova. Jsem rád, že se konají takové akce u nás ve městě.

Jonatan Potoček, 8.B


Tajný život měst
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-04-03 18:39:31

Žáci naší školy, konkrétně devátých ročníků, se zapojili do projektu „Tajný život města“. Cílem tohoto projektu je mapování biodiverzity v Hradci Králové a jeho okolí. Vlastně zaplňujeme aplikaci PlantNet fotkami rostlin, učíme se je určovat česky i latinsky (aplikace ještě nemá český překlad názvů rostlin). Tato aplikace je k dispozici na iPhonech, androidech, iPadech a ostatních chytrých zařízeních a až ji zaplníme daty, bude sloužit k tomu, že když někde v přírodě objevíte neznámou rostlinu, vyfotíte ji, tak tato aplikace ji určí, zařadí do systému, přepne na informace na Wikipedii a podobně. Zatím jsme se účastnili semináře pro žáky, kde jsme se učili pracovat s tablety a touto aplikací, nyní nás čeká samotný terénní výzkum, focení a určování rostlin. Další informace o projektu naleznete na http://tajnyzivotmesta.cz/ a informace  fotky z našeho výzkumu budou doplněny.

Fotky z této akce jsou ke zhlédnutí v naší fotogalerií.


Naši žáci v Planetě Yó
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-04-03 18:34:30

Dne 17. 3. se zástupci Ekoparlamentu naší školy podíleli na natáčení zábavného pořadu pro děti – Planeta Yó. Na toto natáčení jsme byli pozváni coby účastníci soutěže Zlatý Oříšek. Do  České televize na Kavčích Horách, kde nás čekalo samotné natáčení, jsme cestovali vlakem a metrem. V televizním studiu jsme se rozsadili na krátery Planety Yó a odpovídali na otázky moderátorů o tom, co děláme, co se nám daří. Jak nám to šlo, se můžete všichni podívat 10. 4. odpoledne (16:00) na ČTD.

Celý výlet se nám velmi vydařil, ještě zbyl čas zastavit se  v  Hamleys - největším hračkářství  v ČR .

Cesta zpět byla dlouhá, ale všichni jsme se, sice unavení, ale šťastní vrátili domů.

 

Za Ekoparlament   Denisa Zdeňka Horákova a Adéla Černohousová

Fotografie jsou k dispozici v naší fotogalerií.


JAKUB KOPECKÝ UČITELEM
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-03-28 17:31:37

Svoji oblibu předmětu fyzika dokázal Jakub zúročit prvním místem v okresním kole fyzikální olympiády. Už dříve však byl schopen přednášet u žáků v osmých třídách na téma spalovací motory. V loňském roce si připravil hodinu s nákresy motorů na tabuli, letos zaujal spolužáky perfektní prezentací, kterou doplnil naprosto plynulým výkladem. Škoda, že nám odchází.


FYZIKÁLNÍ OLYMPIÁDA
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-03-28 17:27:48

Ve čtvrtek 23. 3. 2017 proběhlo na ZŠ Milady Horákové okresní kolo fyzikální olympiády, do kterého postoupil z naší školy JAKUB KOPECKÝ z 9. A. Školní kolo totiž zvládnul naprosto perfektně a to se nakonec ukázalo i v okresním kole. Úspěšným řešitelem okresního kola, kde se boduje každá úloha 10ti body, se stane ten, kdo vyřeší alespoň dvě úlohy s bodovým hodnocením alespoň 5 bodů a dosáhne přitom nejmenšího počtu celkem 14. bodů. Velká gratulace pro Jakuba. Výsledková listina ukazuje, že zvládnul na jedničku i okresní kolo.

 


ÚHLŠD 2017
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-03-23 12:15:15

Během února a března se konala v ŠD Úprkova hokejová liga ve stolním hokeji. Účast byla opět velice hojná. Hrálo se na dvě skupiny po 18 týmech. Ve skupině 1 bylo 18 chlapců z 1.tříd. Ve skupině 2 bylo 15 chlapců a 3 děvčata z 2.-4.tříd.

Základní kola a play off se hrála na "klasickém" stolním hokeji od firmy Chemoplast a finále na světově proslulém stolním hokeji značky STIGA.

Rozhodčím ve finálním zápase byl Jakub Vinklář, který za námi přijel ze sportovního klubu ledního hokeje v Třebechovicích pod Orebem, kde je brankářem. Přivezl s sebou i svou výstroj, kterou si děti mohly vyzkoušet.

Fandilo se, povzbuzovalo, nervozita by se dala krájet, až jsme se dočkali výherců.

 

Výsledky ÚHL ŠD 2017

SKUPINA 1

1.místo-Štěpán Hlávko

2.místo-Václav Ježek

3.místo-David Krám

4.místo-Jonáš Janků

 

SKUPINA 2

1.místo-Vladimír Chudoba

2.místo-Ondřej Lachman

3.místo-Dominik Kamenický

4.místo-Filip Gilar

 

Nejlepším brankářem se stal Dominik Kamenický, který v základním kole měl čistý štít.

Všem zúčastněným děkujeme a výhercům gratulujeme.

Fotky si můžete prohlédnout zde.

 

Vychovatelky ŠD


Jarní turnaj ve vybíjené 2017
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-03-23 11:56:46

1.místo získali naši žáci v turnaji ve vybíjené 15.3.2017 ve Sportovní hale Třebeš.

Turnaje se zúčastnilo celkem 16 základních škol.

Tuto akci pořádá Odbor školství a volnočasových aktivit dětí a mláděže Magistrátu města Hradce Králové.

Složení družstva:

3.A-Vavřínek, Hůlek, Svatošová, Hajný, Matoušková a Drahá  

3.B-Pišlová, Hloušková, Navrátilová, Kašpar, Pavlík a Chudoba

Děkujeme žákům za skvělou reprezentaci naší školy.

Fotky si můžete prohlédnout v naší fotogalerií.

Martina Andrysová

Eva Urbánková
 


10. 3. 2017 - Sebeobrana
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-03-22 09:42:45

Tohoto dne jsme měli opět přednášku o sebeobraně. Bylo to první dvě hodiny - přišli jsme o matematiku a německý jazyk. Nebylo to ale pouhé povídání, ale i praktická část, kde jsme si zkoušeli různé chvaty. Rozdělili jsme se na dvojice. Pan policista nejprve předvedl, co budeme dělat a potom jsme to zkoušeli my. Jeden z nás hrál útočníka, další se bránil. Potom se role vystřídaly. Pan policista obcházel dvojice a radil nám, když jsme něco nevěděli. Celá přednáška i s praxí byla velmi užitečná a skvělá.

Jonatan Potoček


15. 3. 2017 - Krajské kolo olympiády v němčině
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-03-22 09:42:51

Tohoto dne jsem byl na krajském kole olympiády v německém jazyce. Soutěž probíhala na Prvním soukromém jazykovém gymnáziu v Hradci Králové (PSJG). Byli zde účastníci z celého Královéhradeckého kraje - z Trutnova, Jaroměře, Rychnova nad Kněžnou a z dalších měst. Byly tři kategorie. Zároveň také zde probíhala olympiáda z ruského jazyka, takže zde bylo velmi mnoho žáků.  Z mé kategorie jsem se umístil na třetím místě. Kromě diplomu a pamětního listu jsem dostal i poukázku v hodnotě 200,- Kč do obchodů se sportovním zbožím. I když jsem se dál nedostal, stálo to za to zkusit.

Jonatan Potoček


24. 2. 2017 - Goethe Zentrum - Pardubice
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-03-11 16:31:24

Dne 24. února jsme jeli do Goethe Centra do Pardubic. Goethe Zentrum je vlastně středisko němčiny. Na programu byla německá hudba. S námi jeli také žáci z německé konverzace. Do Pardubic jsme jeli vlakem a potom autobusem až na náměstí Svobody, kde bylo Goethe Zentrum. Mluvila tam s námi rodilá Němka. Vyplňovali jsme pracovní list podle plakátů, které tam visely. Byli jsme ve skupinkách po třech. Potom byla soutěž o ceny. Byla to skvělá akce.

Jonatan Potoček


Úspěchy našich žáků na jazykových olympiádách
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-03-04 11:43:44

Měsíc únor tradičně patří okresním kolům předmětových olympiád, kde měří své síly výherci školních kol. A naše škola o sobě znovu dala vědět.

Největším úspěchem je druhé místo Jana Kadečky ze 6. A na olympiádě z anglického jazyka a jeho postup do krajského kola. Vilém Brouček z 9. A se v kategorii starších žáků umístil v první desítce.

Krásný výkon předvedla i Viktorie Nováková z 9. A, která v konkurenci pěti desítek soutěžících ze základních škol i víceletých gymnázií obsadila čtvrté místo na olympiádě z českého jazyka. V téže soutěži se neztratila ani Ivana Knoulichová z 8. A, která skončila v první půlce. 

Gratulujeme postupujícím a děkujeme všem soutěžícím za kvalitní reprezentaci naší školy.

Kamila Svobodová

 


 


LEGO výstava 2017 - ZŠ a MŠ Úprkova
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-03-02 20:59:23

V pátek 24. února se v prostorách ZŠ a MŠ Úprkova Hradec Králové konal další ročník oblíbené LEGO výstavy s doprovodnými minisoutěžemi. 

 

Návštěvníci mohli obdivovat na čtyřicet velmi hezkých modelů, postavených podle fantazie tvůrců a sami pak rozhodli, které z modelů zvítězí. 

 

V kategorii chlapců se na prvním místě umístil Pavel Špryňar ze 6.B se svým propracovaným tankem na dálkové ovládání. Zájemci si ho mohli na místě vyzkoušet a ověřit si, že nejenom jezdí všemi směry, ale také může otáčet věží a hýbat hlavní děla.

Druhé místo v hlasování diváků dostal model kina Centrál Jakuba Švarce z 5.A. Kuba zaplnil hlediště diváky do posledního místečka a kino vybavil funkční projekční plochou !

Na třetím stupni vítězů stanul Kuba Benák ze 4.A, který ve své LEGO scéně zachytil  krotitele duchů v akci. Těsně pod stupně vítězů se na čtvrtém místě postavil Kristián Havrda ze 2.B se scénou útěku z vězení. 

 

Letos velmi početná kategorie dívek má také svoji vítězku - Johanku Vrběckou ze 3.B, která diváky zaujala velmi aktuálním LEGO modelem - závody v biatlonu 2017 , kde mezi fandícími diváky na tribunách vlála česká vlajka ! Druhé místo zaujala Stázka Dolanská ze 3.B s modelem domu Lego Friends a na třetím místě skončila Diana Krutílková taktéž ze 3.B s modelem koupaliště.

 

Ve vedlejší třídě šikovné děti pořádaly pro všechny návštěvníky a soutěžící různé minisoutěže. Mohli jste si zazávodit s různými autíčky a dragstery, zkoušet poslepu stavět kostky a vybarvit LEGO obrázky.

 

Všichni jmenovaní soutěžící byli odměněni památečními LEGO poháry a věcnými odměnami, věnovanými naší školou a sponzory z řad rodičů, kterým tímto velmi děkujeme.

 

Děkujeme také všem soutěžícím a návštěvníkům, kteří nás přišli podpořit a opět za rok se budeme těšit u dalšího ročníku naší LEGO soutěžní výstavy.

Fotografie si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

 

                                                   Václav Kuřík a Monika Venclová


Zobraz starší články:
1-20   21-40   41-60   61-80   81-100   101-120   121-140   141-160   161-180   181-200   201-220   221-240   241-260   261-280   281-300   301-320   321-340   341-360   361-380