Základní škola a Mateřská škola
Hradec Králové, Úprkova 1
Loading

Zobraz starší články:
1-20   21-40   41-60   61-80   81-100   101-120   121-140   141-160   161-180   181-200   201-220   221-240   241-260   261-280   281-300   301-320   
Úspěchy žáků v AJ a ČJ
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-12 22:38:42

Úspěchy našich žáků

Únor a březen je obdobím, kdy vrcholí okresní kola olympiád napříč různými předměty. Po loňském úspěchu Adélky Škvrnové, která postoupila až do celorepublikového kola olympiády v českém jazyce, jsme s napětím očekávali, jak si naši reprezentanti povedou letos. A nutno dodat, že Úprkovka o sobě dala znovu vědět. Eliška Veselská z 9. A obsadila v konkurenci 39 soutěžících krásné páté místo v okresním kole olympiády z českého jazyka a Kryštof Průša z 9. A skončil těsně pod stupni vítězů v okresním kole olympiády z anglického jazyka. Jménem školy oběma dětem blahopřeji ke krásnému úspěchu. Věřím, že tyto cenné zkušenosti děti zužitkují v dalších letech nebo už při blížícím se přijímacím řízení na střední školy.

Kamila Vysoká

The English Competition

On 23 February 2016 First Private Language School held the next round of the English Competition. We were divided into two categories: I. A including younger students from 6 to 7 grade and II. A with students from 8 to 9 grade. Being given a snack we were waiting in the class for the start. Each group was in another class doing their own tasks. The first part of the competition was reading and listening. Reading part contained the article about dreams and listening exercises were about the woman who plans wedding for couples. Then we were waiting until we were invited to the class where we started the second part which tested our speaking skills. We had to randomly choose from five different topics. My topic was My family. I was a bit nervous but when I started to speak it was allright. The last task was describing the picture. After that we could go home.

Kryštof Průša, 9. A

Diplom z AJ a z ČJ


ÚHL ŠD 2016
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-12 21:38:09

Úprkova hokejová liga ve stolním hokeji ve školní družině se rozběhla již v únoru, kde se odehrála základní kola. Zapojilo se 30 týmů (1 tým=1 chlapec) z 1.-4.tř.(z toho 1 dívka ) a odehráno bylo 98 zápasů.

 

Nejvíce vstřelených gólů dal Vojta Žďárek 81 v kat.2.-4.tř. a Ondra Lachman 39 v kat.1.tř.

 

Nejlepším brankář turnaje je Adam Pršala v kat.2.-4.tř. 2 góly a Vilém Homolka v kat. 1.tř. 8 gólů.

 

Do finále se probojoval Vojta Žďárek za tým Pavlásek na ledě a Filip Bleha za tým New Jersey Devils.

 

10.3. proběhlo předávání cen, medailí a ocenění z rukou ligových hráčů Mounfield HK (Červený, Kacetl, Plášil).

 

O zpestření programu se postaraly dívky z ŠD s tanečním vystoupením.

 

Výherci:

 

1.místo Vojta  Žďárek

2.místo Filip Bleha

3.místo Jakub Procházka

4.místo Vladimír Chudoba

 

Všem hráčům i zúčastněným děkujeme.

Fotky z této akce naleznete ZDE

Vychovatelky ŠD


Zahájení oslav 111.výročí
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-12 21:24:51

Videjko ze zahájení 111. výročí ZŠ Úprkova


Noc s Andersenem
Kdo vydal:       Kdy: 2016-03-09 10:09:02

Noc s Andersenem je již tradiční akcí naší školy na podporu dětského čtenářství, při níž děti nocují ve škole u příležitosti výročí narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Tématem letošního ročníku byla pohádka Malá mořská víla, neboť právě letos uplyne 180 let od jejího napsání a 40. výročí rovněž oslaví také filmová verze pohádky Karla Kachyni s Miroslavou Šafránkovou v hlavní roli.

Páteční večer ve společnosti našich oblíbených knih a pohádek jsme si velmi užili, neboť jak praví klasik Zdeněk Svěrák: „Všechny děti potřebují pohádky. Pohádky jsou vláhou pro dětskou duši."

Kamila Vysoká

 

 

Dne 19.2 se  ve škole konala Noc s Andersenem. Do školy jsme přišli navečer v 6 hodin a hned jsme si zahráli spoustu zajímavých her a představili jsme naše oblíbené knížky. Následovala stezka odvahy po zhasnuté škole, kdy jsme se snažili zachránit Mořskou vílu. Když jsme se znovu sešli ve družině, řekli jsme si něco o Andersenovi, jak žil, jaké měl dětství a jaká díla napsal. Večer jsme se dívali na Malou mořskou vílu a šli jsme spát. Ráno jsme šli domů s dobrým pocitem, jak jsme si to užili.

Adélka Černohousová, 6. A

Fotky si můžete prohlédnou ZDE


Za bratry Čapkovými do SVKHK
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-09 10:04:13

V pátek 12.2. se třída 9.A vydala s paní učitelkou Vysokou do Státní vědecké knihovny v Hradci Králové, aby se dozvěděla zajímavé informace o Karlu Čapkovi a Josefu Čapkovi. Když jsme byli na místě, dostali jsme za úkol rozdělit se do skupin a vyplnit pracovní list, který nám byl rozdán. Každá skupina měla jiné téma a pomocí seznamu knih na pracovním listě jsme měli zodpovědět otázky. Dozvěděli jsme se nejen zajímavosti z tvorby obou spisovatelů, ale i informace z jejich osobního života. Na vyhledání odpovědí jsme dostali přibližně hodinu. Poté jsme se sešli v posluchárně a jednotlivé skupiny postupně prezentovaly vypracované odpovědi ke svým tématům.

Akce byla zajímavá tím, že se nejednalo o přednášku a my jsme pro vyhledání odpovědí mohli hledat v různých odděleních knihovny podle instrukcí na pracovním listě. Dvě hodiny strávené v knihovně se nám líbily a my si domů odnesli nové poznatky o těchto dvou významných českých spisovatelích.

Adéla Holemá, 9.A

Fotografie k této akci naleznete v naší fotogalerii.


Lyžařský výcvik 7.A a 7.B
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-09 10:00:11

V dnech 21. - 26. února byla 7.A a 7.B na lyžařském výcviku v Olešnici v Orlických horách na horské chatě Čihalka. Doprovázeli nás pan učitel Malý, paní učitelka Bláhová, pan Plachta a paní zdravotnice. Celý týden byl na sjezdovce sníh, takže jsme mohli lyžovat, snowboardovat a běžkovat. Všech 6 dní byla také soutěž o Mistra sněžných svahů (pro chlapce) a o Miss sněžný zajíček (pro dívky). Tato soutěž byla o sbírání bodů za lyžování, úklid, chování, ... . Na konci výcviku bylo finále mezi třemi dívkami a třemi chlapci s nejvíce nasbíranými body. Finále vyhrála Nela Žďárková (7.B) a Michal Vojtěch (7.B). Všichni si lyžařský výcvik užili.

 


Škola v přírodě 4.B
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-07 17:51:16

Třída 4.B se pod vedením paní učitelky Venclové vydala do Dolních Lysečin na školu v přírodě. Užili si tam hodně legrace a zábavy. Lyžovali v Mladých Bukách, spát chodili před půlnocí a absolvovali také stezku odvahy. Děti byly skvělé, nadšené a vděčné za prima program i pěkné lyžování. Už nyní se těšíme na další povedenou akci.

Žáci 4.B


Kroužek Workout:
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-07 17:42:41


Olympiáda v Německém jazyce
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-05 11:20:23

Dne 10. 2. 2016 se na 1. soukromém jazykovém gymnáziu konala olympiáda v německém jazyce.

Naše žákyně se střetly s dalšími 6 konkurenty. Obsadily krásné 4. a 5. místo. Níže více informací v německém jazyce od žákyň 9. tříd.

 

Am 10. Februar 2016 waren wir im Wettbewerb - die Deutsch-Olympiade. Wir waren am Gymnasium - PSJG. 

Wir kommen um 9 Uhr. Wir bekommen einen Snack und ein Getränk. Dann hören wir Texte zu. Es ist sehr schwierig. Dann sprechen wir über unsere Themen. Es ist sehr schwierig auch. 

Es war spaß. Wir waren die 4. und 5. Dort waren 8 Konkurente. Wenn wir Zeit haben, hören wir deutsche Musik zu. 

Es war eine sehr schöne Erfahrung.

                                                                                                           (Kateřina Klímová, 9.B, Natálie Schánělová, 9.A)


PROJEKT ADAPTACE SÍDEL NA ZMĚNU KLIMATU
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-05 11:19:00

Ve čtvrtek 25.února proběhly na magistrátu města závěrečné prezentace žákovských opatření projektu Adaptace sídel na změnu klimatu. Po půlroční práci žáci jednotlivých tříd navrhovali opatření na zlepšení života ve městě. Za ZŠ Úprkova bojovali za 8.AB B.Kodytková a V.Nováková, za 9.A N.Schánělová, E.Veselská a M.Strnad a za 9.B T.Mišutová, M.Vejsová a M.Derner. Všechny skupiny se snažily co nejlépe prezentovat a odpovídat na mnoho záludných dotazů poroty. Třídě 9.B nakonec těsně uniklo vítězství.

 

Děkujeme za krásnou reprezentaci školy.

JM

Foto ZDE


Kroužek psaní na klávesnici
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-05 11:07:45

Kroužek psaní na klávesnici začíná mít na naší škole tradici. Žáci se učí ovládat počítačovou klávesnici všemi deseti prsty. Není to vůbec jednoduché a chce to obrovskou dávku trpělivosti. Někteří píší na klávesnici již od třetí třídy a někteří to zkusili letos poprvé. Jsou mezi nimi studenti, kteří postupují od cvičení ke cvičení vysokou rychlostí. Žáci z druhého stupně, kteří chodí do kroužku již pátým rokem, mají už přes 900 cvičení. Vhodná posloupnost cvičení v programu ZAV děti velmi motivuje a je zábavná svoji pestrostí. Věříme, že se naše řady "psavců" příští rok opět rozrostou.

Foto ZDE


Starší čtou mladším
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-05 11:04:35

Starší čtou mladším

Třída 9. A si již počtvrté připravila čtení pro mladší děti v rámci projektu Starší čtou mladším. Smyslem projektu je číst dětem, které si ještě samy text přečíst nedokáží a prostřednictvím čtení navázat a budovat vazby mezi spolužáky bez ohledu na věk. Předčítání rozvíjí paměť a představivost, učí myšlení. A proto my, žáci 9. A, neříkáme „Jdi a čti si!", ale „Pojď, budu ti  číst".

Kamila Vysoká

 

V pátek 26. února jsme již tradičně četli menším dětem z prvních a druhých tříd. Tento rok vyhrála pohádka Tajemství staré bambitky, kterou jsme si sami vybrali, a paní učitelka náš výběr velmi ocenila. Letošní čtení bylo unikátní v tom, že scénář na motivy úspěšné televizní pohádky napsaly Adélka Holemá a Karolínka Kalousová z 9. A. Celou pohádkou nás provázely veselé písničky, které si s námi děti i zazpívaly. Asi nejvíce zaujaly děti postavy Ference a Lorence, dvou mazaných a lakomých rádců, v podání Šimona Černohouse a Marka Strnada. Po přečtení pohádky přiřazovaly děti kartičky k obrázkům a zazpívaly si s námi písničku Krůček po krůčku. Nakonec od nás dostaly omalovánku. My deváťáci jsme si to moc užili a děkujeme prvňákům a druhákům za poslech a sladkou odměnu.

Anička Němečková, 9. A

Fotky k této události jsou k dispozici ZDE.


EXKURZE DO SVĚTA PÁRY
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-02-29 17:49:25

Žáci 8. ročníků v hodinách fyziky právě dokončují učivo o tepelné energii. Součástí učiva je i téma TEPELNÉ STROJE. Máme obrovské štěstí, že nedaleko školy bydlí pan Tomek, který si ze svého domečku udělal nádhernou expozici parních strojů a je ochoten se s námi podělit o své poznatky o těchto skvostech. Sbírku má naprosto dokonalou, vzorně uspořádanou a opečovanou. Kéž by jeho elán a nadšení byly nakažlivé. Fotky jsou k dispozici ZDE.

 

                                                                                                                                   Marie Šrejtrová


PRACOVNÍ ČINNOSTI VE TŘÍDĚ 3. A
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-02-29 17:47:10

Děti ze třídy 3. A se v liché pátky těší na poslední vyučovací hodiny. V rozvrhu mají pracovní činnosti, a i když ještě nedrží dláto ani pilku, výrobky se jim daří. Malování na kůru se jim velmi povedlo a teď už mají na nástěnce letošní svoje tablo. Fotky jsou ZDE.                                                                                                                                        Marie Šrejtrová 


SVĚT OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ, MALÁ VODNÍ ELEKTRÁRNA HUČÁK
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-02-27 17:54:03

Na uzavření učiva o střídavém proudu se šli žáci 9. ročníků podívat, jak se vlastně elektřina vyrábí. Malá vodní elektrárna HUČÁK - nazývaná dnes jako secesní unikát na Labi vyrábí elektřinu pomocí tří generátorů a to z pohybové energie vody principem elektromagnetické indukce. Součástí této stavby je i prostor, v němž je instalována expozice OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE. Snad si deváťáci něco zapamatovali.

Foto z Exkurze si můžete prohlédnout ZDE                                                                                                                                     Marie Šrejtrová


Národní divadlo – Strakonický dudák
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-01-26 20:00:52

Národní divadlo – Strakonický dudák

 

Dne 15.1 se konal výlet do Národního divadla na představení Strakonický dudák. Sraz byl v 16 hod před školní jídelnou. Výletu se zúčastnily třída 7.B s třídou 6.B. Někteří se dopravili samostatně.

Cesta probíhala celkem poklidně a docela rychle ubíhala. Pan řidič zastavil na druhém břehu, než bylo divadlo, takže jsme měli hezkou procházku přes most na druhý břeh. Když jsme přišli k Národnímu divadlu, paní učitelky zavelely rozchod. A ti, za které zodpovídala paní učitelka Jiřina Šmídová, se stačili před začátkem představení stavit do kavárny Slávie na horkou čokoládu. Nakonec jsme se všichni shledali v budově divadla.

Jakmile se na pódiu objevila první postava – Švanda Strakonický dudák – rozlehlo se všude obrovské ticho. Švanda se rozhodl vydat do světa, aby si vydělal peníze. Potřeboval totiž od tatínka jeho milované Dorotky dostat svolení k svatbě. Když už nějaký ten čas ve světě byl, jeho milá se rozhodla vydat se za ním. Nakonec našla Švandu s pomocníkem v hostinci. Králův posel zrovna přemlouval dudáka, aby šel zahrát do paláce a rozveselil královu smutnou dceru. Švandovi se to podařilo, protože měl kouzelné dudy. Jeho matka, lesní víla, dudy Švandovi začarovala, aniž by o tom měl on sám tušení. Královu dceru však za ženou nechtěl, miloval svou Dorotku. Z paláce se svým pomocníkem utekl. Celé představení končí záchranou Švandy před smrtí. Zachránila ho jeho Dorotka.

Když divadlo skončilo, všichni nasedli do autobusu. Ke škole jsme se vrátili kolem půlnoci. Rozloučili jsme se a rozešli jsme se domů. Výlet do divadla i představení se kamarádům a kamarádkám moc líbil.

Tomáš Zaňka, 7.B


Zahájení oslav 111. výročí naší školy
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-01-19 20:04:46

V pondělí  11.1.2016 se v dopoledních hodinách všichni žáci naší školy přemístili do Muzea východních Čech. Společně jsme se sešli v přednáškového sále, kde nás čekal program, který pro nás připravili žáci z Ekoparlamentu.  Nejprve nás přivítal pan učitel Hladík. Následně měl pan ředitel krásné úvodní slovo, ve kterém představil vzácné hosty. Byli to například bývalý pan ředitel školy Miroslav Pacholíček, ředitel chlapeckého sboru BONI PUERI pan Pavel Horák, paní Martina Maněnová z UHK, pan Arnošt Urban z rady školy nebo pan Pavel Tušl,  který nám pomáhá při zušlechťováním prostředí ve škole. Tito hosté vyzkoušeli hru „Riskuj“ o naší škole. Zazněly zde i úspěšné slohové práce našich spolužáků a přišla nás pozdravit i bývalá žákyně školy Adéla Škvrnová. Na závěr akce jsme společně zazpívali naši hymnu. Poté jsme se opět vrátili do školy.

Matyáš Novotný :-)

Fotky k události naleznete ZDE.


Keramický kroužek
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-01-14 07:56:07

Dovolte mi, abych zde jménem svým, ale hlavně žáků představil naši práci v tomto pololetí kroužku keramiky. Ze začátku bylo pro nováčky seznámení s keramickou hlínou zajímavým dobrodružstvím, ale hned jak se sžili, rozeběhla se úžasná spolupráce. Nejprve jsme začínali s menšími úkoly. Nejdříve jsme váleli placku a z ní modelovali, lepili hliněné hady a vykrajovali nejzajímavější tvary. Poté jsme se naučili přežahnuté výrobky glazovat. Cesta k hotovému výrobku je sice dlouhá, ale o to se pak více těšíme na vytvořený předmět. A co plánujeme v druhém pololetí? Určitě si vyzkoušíme vyrobit keramickou krabičku se zajímavým víčkem, vytvoříme si keramický hrneček na čaj či kakao a mnoho dalších zajímavých a nových věcí a technik. Takovou velikou výzvou je lití keramické hmoty do forem. O to více se těšíme na keramiku v druhém pololetí. Abyste i vy viděli, jak nám to jde, přikládáme pár fotek našich výrobků, které si můžete prohlédnout ZDE.

 

Tým keramiků a P. Nedbal

 

https://www.facebook.com/people/Keramika-Z%C5%A1-%C3%9Aprkova/100011108312886


Sbírka krabice od bot
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2015-12-17 12:18:27

Také letos se naše škola zúčastnila charitativní sbírky Krabice od bot, kterou pořádá Diakonie. Tentokrát jsme balili dárečky pro děti z chudších rodin přímo ve třídách. Zabalili jsme celkem 73 dárků a ty snad udělají radost dětem v těchto zařízeních:

Milíčův dům Diakonie ČCE v Jaroměři - www.milicak.cz
Integrační azylové středisko v Jaroměři-Josefově - http://www.suz.cz/zarizeni/ias-jaromer/
Základní škola speciální a dětský domov Jaroměř - http://www.zsspecaddjaromer.cz/
Farní Charita Dvůr Králové nad Labem - http://www.charita.cz/o-charite/adresar/?o=farni-charita-dvur-kralove-nad-labem#directory-detail
a individuální vytipované potřebné rodiny

Moc děkujeme všem, kteří akci podpořili.

 

                                                                                 Jitka Weinfurterová


Indiánský večer s překvapením
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2015-12-05 11:47:35

Tento rok si s dětmi ve třídě vyprávíme o indiánech - o jejich zvycích, tradicích, slavných osobnostech a předáváme si jejich příběhy. Minulý týden jsme se poprvé odhodlali přespat ve škole. Jsme velmi rádi, že tento večer s námi mohl strávit i Nina Naoumini, který má svou indiánskou rodinu v Kanadě. Ukázal nám indiánské výrobky, společně jsme prožili indiánský obřad, zatancovali jsme si za zvuků bubnu, prohlédli jsme si jeho fotografie z Kanady a dozvěděli jsme se další zajímavé informace o indiánech.

                                                           Jitka Weinfurterová a 1.A

Fotky si můžete prohlédnout ZDE.


Zobraz starší články:
1-20   21-40   41-60   61-80   81-100   101-120   121-140   141-160   161-180   181-200   201-220   221-240   241-260   261-280   281-300   301-320