Základní škola a Mateřská škola
Hradec Králové, Úprkova 1
Loading

Zobraz starší články:
1-20   21-40   41-60   61-80   81-100   101-120   121-140   141-160   161-180   181-200   201-220   221-240   241-260   261-280   281-300   301-320   321-340   341-360   361-380   
16. 9. 2016 - okresní kolo olympiády v německém jazyce
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-03-02 20:53:17

Dne 8. 2. 2017 jsem se zúčastnil okresního kola v německé olympiádě. Okresní kolo probíhalo na Prvním soukromém jazykovém gymnáziu (PSJG) na slezském předměstí.
    Sešli jsme se před školou a vydali jsme se na PSJG. Šel jsem já, pak pan učitel Jiroušek a další dva účastníci, jeden z deváté a druhý ze sedmé třídy.
    V gymnáziu po zahájení jsme dostali svačinu a pití. Potom jsme se odebrali na chodbu, kde jsme měli čekat, až nás zavolají. Byly tři kategorie - sedmáci, osmáci a deváťáci a potom gymnazisté.
    Když jsem se dostal na řadu - byl jsem v mé kategorii předposlední, přišel jsem o patnáct minut dříve, než jsem byl v harmonogramu. Vylosoval jsem si téma - zrovna jsem měl jednoduché téma o mé rodině, a potom jsem měl těch patnáct minut na přípravu.
    Když uplynulo těch patnáct minut, šel jsem před dvě učitelky, které mi dávaly různé otázky. Nejprve jsme se přivítali - samozřejmě vše probíhalo v němčině a potom jsem měl řešit různé situace. Například jsem s kamarády domluvený, že půjdu na slavnost, ale otec chce, abych zůstal doma a uklízel. Musel jsem přednést svou žádost, že chci jít s kamarády a musel jsem slíbit, že budu včas doma. Potom jsem popisoval různé obrázky, kde co je a nakonec jsme se rozloučili. Jakmile skončil poslední soutěžící, začalo vyhlašování výsledků.
    Dostal jsem se na druhé místo, takže půjdu na krajské kolo, které se tam bude také konat. Jsem zvědavý, jak dopadnu.
Jonatan Potoček

 


Zimní škola v přírodě 5.B
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-01-26 12:53:50

V polovině ledna se třída 5. B, s paní učitelkou Venclovou, vydala do Krkonoš, kde se celý týden těšila z krásného lyžování. Počasí jim přálo, sněhu bylo dostatek a zajímavých aktivit ještě víc. Všichni přijeli v pořádku a plný dojmů. V penzionu se jim dostalo vynikajícího jídla a na závěr proběhlo i grilování kuřátek. Prostě škola v přírodě jak má být :)

Fotografie jsou ke zhlédnutí v naší fotogalerií.


Čekání na Ježíška
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-01-18 12:18:45

Děti prvních tříd podnikly několik akcí, aby jim lépe utíkalo čekání na Ježíška.Žáci ozdobili adventní věnce, s rodiči si vyzkoušeli pečení perníků z volné ruky a Vánoce připravili i pro zvířátka v Zoo, kde jim ozdobili vánoční stromečky.

             Hodně zdraví , štěstí a spokojenosti v novém roce přejí děti a učitelé 1. tříd

Fotky si můžete prohlédnout v naší fotogalerií.


Sbírka Krabice od bot 2016
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2017-01-03 20:00:49

Už potřetí jsme v naší škole uspořádali sbírku Krabice od bot. Děti přinášely prázdné krabice a drobné dárečky, kterými jsme ve třídách krabice společně naplnili a vánočně zabalili. Co jsme darovali? Většinou to byly psací potřeby, hračky, různé dobrůtky, hry… Diakonii jsme předali celkem 113 krabic, které udělaly radost dětem v těchto zařízeních:

Milíčův dům Diakonie ČCE v Jaroměři - www.milicak.cz
Integrační azylové středisko v Jaroměři-Josefově -
Základní speciální škola a dětský domov Jaroměř - http://www.zsspecaddjaromer.cz/
Farní Charita Dvůr Králové nad Labem - http://www.charita.cz/o-charite/adresar/?o=farni-charita-dvur-kralove-nad-labem#directory-detail
a individuální vytipované potřebné rodiny
Více na krabiceodbot.cz

Děkujeme všem, kteří se na sbírce podíleli!
                                                                                         Jitka Weinfurterová

 


Zlatý oříšek
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-12-15 20:37:58

Dne 4. 12. 2016 jsme se my jako členové Ekoparlamentu naší školy účastnili finále Zlatého oříšku, což je soutěž pro talentované děti (jednotlivce nebo kolektivy) z celé ČR. Do finále se dostalo 30 soutěžících z celé republiky. Na natáčení do Brna jsme jeli v hojném počtu, pro celý Ekoparlament to byl velký zážitek. A jak to všechno začalo? Paní učitelka Bláhová nás přihlásila do této soutěže malých super hrdinů, potom následovalo natočení krátkého medajlonku u nás ve škole. A velkou zprávou pro všechny bylo, že jsme se dostali až do finále mezi posledních 30 účastníků a pak už jsme jeli natáčet do televizního studia v Brně. Když jsme přijeli do České televize, čekalo nás focení, čekání, natáčení a rozhovory do časopisů. Nejprve jsme se šli vyfotit k fotografovi, potom 5 z nás šlo na menší rozhovor do časopisu ABC. Po čekání a koukání na jiné účastníky přišla řada na nás. My ekotýmáci jsme stáli vedle sebe do rohlíčku a paní učitelka s panem učitelem Hladíkem seděli na sedačce pro rodiče. Pan moderátor se ptal na 3 otázky, například co je to ta Ekoškola, položil otázku i paní učitelce. Na řadu přišli jiní super hrdinové a my už jen čekali, jak to s námi dopadne. Během čekání se někteří z nás vyfotili s panem moderátorem a jiní zase s Terezou Kostkovou. Přišla za námi slečna, ať se připravíme na vyhlášení, kam bohužel paní učitelka musela vybrat jen 4. Každý, kdo tam okolo nás byl, doufal, že bude jeden z 10 výherců. Ačkoli my jsme to nebyli, tak máme velkou radost, že jsme se dostali do finále. Česká televize měla ceny jak pro prvních 10, tak i pro všechny účastníky z finále. Domů jsme si tedy odvezli skleněnou cenu a diplom. Finále můžete sledovat v České televizi 1. ledna. 2017.
Tato soutěž nás podle mého zase o něco obohatila. Doufám, že Ekoparlamentu se takto povede i na dále.                                                                                                   
14. 12. 2016  Natálie Kinclová, 9.B


Stříbrnou medaili a postup získaly děti z Úprkovky
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-11-26 23:17:54

Každoročně na podzim se koná Logická olympiáda. Soutěž organizovaná Mensou ČR, ve které školáci bystří svůj intelekt a důvtip.
V pátek 4. listopadu se sešla padesátka nejbystřejších dětí v budově Královéhradeckého kraje právě na krajském kole. ZŠ Úprkovu reprezentovalo 8 dětí, z toho 5 se jich umístilo v nejlepší patnáctce.
Na začátku stály logické testy, které si na počítači zkusili žáci sami doma. Takovou možnost měli všichni, ať už s nápovědou rodičů nebo bez nich. Zde už měli podporu jen ze zadních řad v podobě povzbudivých pohledů.
Soutěž byla sestavena ze dvou částí. V první každý vyplnil písemný test a pořadí úkolů si volil sám. Druhá část byla společná, na obrazovce se promítaly úkoly přibližně na minutu. Žádný čas na dlouhé přemýšlení či kontrolu. Třetí část "mimo hru" se už odměňovala čokoládou a sušenkami.
Patnáctka nejlepších byla jmenovitě představena a oceněna dárky. Za první stupeň slaví excelentní úspěch "páťáci", kdy ze 6 se 5 umístilo mezi prvními 15, dokonce na 2. místě. Tím jsme získali postup do celostátního kola 28. listopadu v Praze.
Všem gratulujeme a držíme palce. (zuš)

Žáci na krajské kole Logické olympiády:
kategorie A, 2. - 5. ročník ZŠ:
Zuzana Příkazská (5.A) - 2. místo
Matěj Hlávko (5.A) - 5. místo
Marie Vostrovská (5.A) - 10. místo
Daniel Žďánský (5.B) - 11. - 12. místo
Vojtěch Žďárek (5.A)  - 13. - 14. místo
Vrběcký Jáchym (5.B)
Filip Lámus (2.B)
kategorie B, 2. stupeň ZŠ:
Šimon Vrběcký (7.B)

Fotky si můžete prohlédnout v naší fotogalerií.


Dějepisná olympiáda
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-11-24 22:42:17

Dne 14.11. se 23 žáků osmých a devátých tříd vrátilo v čase o více jak 250 let. Tvůrci dějepisné olympiády je pozvali do období vlády Marie Terezie. Setkali se s jejím tatínkem Karlem VI., poznali jejího manžela Františka Štěpána Lontrinského i jejich děti. Kromě toho zodpovídali záludné otázky týkající se tehdejší kultury. A jak to všechno dopadlo? Na prvním místě se umístila Barbora Plášilová z 9.A s 52 body (ze 60), kterou následovali Barbora Matoušková (také 9.A) a Jonatan Potoček (8.B) se 43 body. Posledním úspěšným řešitelem, který překročil 60% hranici úspěšnosti, byl Matyáš Červinka (9.A) se 41 body. První tři jsou nyní našimi želízky v ohni okresního kola. Hodně štěstí!


Vlaštovkiáda
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-11-17 12:20:47

Dne 11.listopadu se uskutečnila oblíbená soutěž v hodu vlaštovkou, neboli Vlaštovkiáda.

V letošním ročníku byly disciplíny dvě, v nejdelším doletu hozené vlaštovky a o nejkrásnější model. Celkem se akce zúčastnilo 40 dětí z toho 21 závodníků.

Výherci v hodu vlaštovkou:

1.místo Kateřina Prokopová 2.A

2.místo Štěpán Vavřínek 3.A

3.místo Karolína Hloušková 3.B

Za nejhezčí model byla diváky oceněna vlaštovka Daniela Valikhana z 2.B.

Ocenění poroty získal společně sestavený model Vladimíra Chudoby z 3.B a Matěje Bartoše z 2.B.

Všem výhercům a zúčastněných gratulujeme a těšíme se na další ročník Vlaštovkiády.

Fotogafie si můžete prohlédnout v naší fotogalerií.

 

Martina Andrysová a Václav Kuřík


Přednáška o sebeobraně
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-11-17 12:00:43

Na druhý den k nám přišel na první dvě hodiny pan policista. Bavili jsme se o sebeobraně. V zásadě sebeobrana platí takto:
Když nás někdo napadne, můžeme použít jakékoli prostředky, abychom se obránili. Když se cítíme už v bezpečí, nesmíme na útočníka zaútočit, jinak jsme útočníci a o sebeobraně už nemůžeme mluvit. Například nás napadne nějaký zloděj a my se začneme bránit. Nám se podaří obránit a zloděj uteče. Ale my se cítíme v bezpečí, a tak nesmíme se za zlodějem vrhnout a dát se s ním do rvačky. To už útočíme na zloděje a teď zloděj se může bránit.
Ještě lepší je nedojít k boji. Možnosti jsou takové: Když vidíme, že na nás někdo jde, nejlepší je utéct. Pokud ale utéct nemůžeme, můžeme vyjednávat. Například mu řekneme: „Pane, rozmyslete si, co děláte, ať nemáte problém s policií, můžu ji zavolat!“ Útočník se zpravidla zklidní a k útoku třeba ani nedojde. Ale pokud už nejde vyjednávat, nezbývá nic jiného než se bránit.
O přednášce jsme se hodně smáli, a když skončila, nejraději bychom pokračovali v ní dál, protože byla skvělá.


Jonatan Potoček, 8.B

 


Přednáška Bod zlomu
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-11-17 12:01:30

 3. 11. přijel na školní pozemek kamion s přívěsem. Obsluha kamionu v něm udělala přednáškový sál. Tohoto dne jsme byli na třetí a čtvrté hodině na jejich přednáškách. První část (třetí hodina) se konala v kamionu a druhá část (čtvrtá hodina) v učebně fyziky a chemie.
    Když jsme přišli do kamionu, uvítali nás tam dva pánové. Měli jsme přednášku pod názvem Bod zlomu.  Při této přenášce jsme se nejprve přesunuli tzv. „časostrojem“ do roku 2100 a potom zpět do minulosti do roku kolem 1800.
    Téma přednášky bylo získávání elektřiny z různých zdrojů. Také jsme se bavili o například o vynálezu žárovky. Nejprve se používala svíčka, potom uhlíková žárovka a postupem času se klasické žárovky změnily na LED diodové žárovky a zářivky. Bavili jsme se o jejich přednostech a záporných stránkách. Zkrátka a dobře: každý druh zařízení na svícení má svůj rub a líc. Například při svícení svíčkou nepotřebujeme elektřinu, ale zase svítí málo.
Klasická žárovka s wolframovým vláknem je sice levná a svítí dostatečně dost, aby se dalo při jejím světle přečíst noviny, ale kolem 90% elektřiny procházející vláknem se mění na teplo. A tak pouze 10% se změní na světlo.
Zářivky už jsou úspornější, ale nesmí se s nimi blikat, jinak se zničí. A také když se rozbijí, dostane se z nich rtuť, kterou obsahují ven, a můžeme se otrávit.
LED diodové žárovky zacházejí s energií velmi dobře a také se u nich dá měnit barva, která svítí. Například si řekneme, že místo modré bude svítit červená. A tak se stane. Navíc se LED diodové žárovky dají dělat v mnoha podobách, jako například pásy nebo jiné podoby.
Kamenem úrazu je zde poměrně vysoká cena. Kdyby byly tyto žárovky levnější, zcela určitě by vytlačily ty klasické.
Když jsme se pobavili o těchto věcech, dávali jsme kartičky s údaji o těchto svítidlech ke svítidlu, ke kterému jsme si mysleli, že tyto údaje patří. Potom jsme se rozloučili.
Druhá část hodiny probíhala v učebně fyziky. Tam jsme se bavili o zdrojích energie, jako je například uhlí nebo uran. Také tam byla hračka, která nás velmi pobavila. Byl to kovový drát různě pokroucený, po kterém jsme museli přenést kovové kolečko. Když se kolečko dotklo drátu, hračka zapípala. Soutěžilo se, kdo se dotkne nejméně drátu.
Když hodina skončila, každý z nás dostal vak s různými drobnostmi, jako například sluneční brýle.  Akce byla skvělá. Těším se, kdy bude zase další podobná této.

Jonatan Potoček, 8.B.

 


Průběh ukončení oslav
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-11-07 23:06:40

Tohoto dne - 1. 11. 2016 jsme se sešli v kině Centrál, abychom se „rozloučili“ s oslavami k výročí založení 111 let naší školy. Sešli jsme se před vchodem kina a kolem 8:20 jsme vešli do kina.
Na programu byl dokumentární film, který shrnul všechny akce týkající se oslav 111 let založení školy. Zároveň tam byly i ukázky ze 7. plesu ZŠ a MŠ Úprkova. Film byl promítán dvakrát. Poprvé pro žáky 2. stupně a třetí až páté třídy, podruhé pro první a druhé třídy a veřejnost.
Po filmu jsme odešli s prvními a druhými třídami do školy. Akce se povedla.


Jonatan Potoček, 8.B

 


PODZIMNÍ TURNAJ V PIŠKOVRKÁCH – 14. 10. 2016
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-10-31 17:37:10

V pátek 14. 10. 2016 se konal přátelský piškvorkový turnaj. V celkem 4 kategoriích se spolu o prvenství utkalo 50 žáků a 8 učitelů. Všichni hráli s plným nasazením a atmosféra by se místy dala i krájet. Nyní se již těšíme na jarní turnaj a věříme, že se setkáme v minimálně stejném počtu jako nyní.
Na prvních místech se umístili: V kategorii 1. – 3. třída: FILIP LÁMUS (2.B), 4. – 6. třída ERIN LENIHAN (5.A) a 7. – 9. třída ŠIMON PROUZA (7.A). V kategorii učitelů se stal vítězem p. učitel Tomáš Hornik.
                            Denisa Zdeňka Horáková a Jiří Varhaník

Fotky z turnaje si můžete prohlédnout v naší fotogalerií.

 


Výstava domácích mazlíčků
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-10-25 11:52:55

V úterý 4. 10.  proběhla u nás na škole výstava domácích mazlíčků.  Tato akce se velmi vydařila, viděli jsme spoustu krásných a zajímavých zvířátek. Od 9:00 hodin to ve velké tělocvičně mňoukalo, štěkalo, pípalo, syčelo a vůbec se ozývaly zvláštní zvuky. Naši žáci zde vystavovali své domácí mazlíčky, přišli se pochlubit, jaká zajímavá zvířata doma mají. Na vystavované exempláře se přišli podívat nejen žáci naší školy, ale i rodiče žáků. A kdo nevystavoval, byl se podívat a hodnotil.
V kategorii nejzajímavější exemplář se na 3. místě umístil: Tom Šenk z 5.B a jeho chameleon Leon – počet hlasů - 22
Na 2. místě: Matěj Květenský z 9.B a žába Dust - počet hlasů – 27.
A 1. místo získal Adam Kvasnička ze 6.A a krajta Killer s maximálním počtem hlasů 50.
V kategorii nejhezčí exemplář: na 3. místě Dominik Parsons a čivava Max - počet hlasů – 18.
Na 2. místě – Tatiana Kaplanová z 5.B a její kočka Šmudla získaly 20 hlasů
A 1. místo získala Rita Sondová z 5.A a její kocour Anubis - počet hlasů – 22.
Vítězům gratulujeme. Všem účastníkům děkujeme a těšíme se na příští ročník.


Fotky si můžete prohlédnout v naší fotogalerií.


Běh pro Afriku 2016 – Kulufo
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-10-20 08:18:21

Letos v říjnu jsme v naší škole uspořádali již 3. ročník Běhu pro Afriku. Z peněz získaných z těchto běhů buduje v Etiopii organizace Člověk v tísni tzv. sbírkové školy. Jednou z nich bude i škola v Kulufu, na kterou jsme díky všem běžcům a sponzorům (306 lidí) přispěli částkou 75 264,-Kč. Etiopie je jednou z nejchudších zemí v Africe, s nedostatkem škol a místy 40-60% negramotností. A protože vzdělání považujeme za důležitou hodnotu, jsme rádi, že v Kulufu bude moci usednout do nových školních lavic na 500 místních školáků. Ještě jednou díky všem běžcům, sponzorům, kolegům, 8.B a Bistru u dvou přátel!
                                                                                            Jitka Weinfurterová

 

Fotky si můžete prohlédnout zde.


VEŘEJNÁ BRIGÁDA V PŘÍRODNÍ PAMÁTCE NA PLACHTĚ
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-10-20 07:56:28

V sobotu 15.října se uskutečnila tradiční podzimní brigáda  v PP Na Plachtě. Žáci základních i středních škol přiložili ruce k dílu. Jako vždy byla možnost zapůjčení nářadí od JARO Jaroměř.  Odborné dotazy zodpověděli pracovníci muzea v Hradci Králové. Po hrabání stařiny, vysekávání náletových dřevin či rozrývání terénu následovalo zasloužené občerstvení.
Moc děkujeme všem brigádníkům z naší školy.

 


14.10. Rozloučení se studenty
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-10-20 07:51:40

Od pondělí 10. října po pátek 14. října byli u nás ve škole zahraniční studenti. Každý prezentoval svoji zemi. V pátek bylo na 5. hodině v malé tělocvičně rozloučení. Sešel se tam celý 2. stupeň.
    Nejprve studenti řekli, jak se jim ve škole líbilo. Potom zahrála kapela naší školy a pak studenti dostali dárky. Potom jsme se šli učit.
Jonatan Potoček

 


14.10. Návštěva policejní stanice
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-10-20 07:51:12

Dne 14. 10. 2016 jsme navštívili policejní stanici na Moravském předměstí. Sešli jsme se na autobusové zastávce Hvězda v 8:15. Potom jsme odešli na stanici, kde na nás čekali.
    Pan policista nám vyprávěl, co je to zákon a jak například trestají jízdu na kole přes přechod, když svítí červená. Sdělil nám jisté tajemství: abychom dostali pokutu co nejmenší, tak je nejlepší nezapírat, vycházet k policistům vstřícně a vůbec se chovat slušně. Někdy pokutu nedostaneme, ale dojde k „domluvě“. To znamená, že se policisté s námi „domluví“, že nedostaneme pokutu, ale pokud nás znovu uvidí přejet přechod na červenou, tak pokutu dostaneme a to určitě větší, než by nám to bylo milé. Nejlepším řešením je jezdit na zelenou.
    Pan policista také vyprávěl různé příhody, co zažil. Například potkal jednoho pána, co jel na kole bez světel (byla už tma) a bez helmy. Když ho zastavili, všimli si, že před řidítky je košík, v něm byl plyšový medvídek (!!) s helmou na hlavě. Když se strážníci ptali, co to má znamenat, pán odpověděl, že veze své známé plyšového medvídka a nechce, aby se mu něco stalo, protože je slabší.
    Dalším tématem byla sebeobrana. Když nás někdo napadne, můžeme použít jakékoli prostředky, abychom se obránili. Když se cítíme už v bezpečí, nesmíme na zloděje zaútočit, jinak jsme útočníci a o sebeobraně už nemůžeme mluvit. Například nás napadne nějaký zloděj a my se začneme bránit. Nám se podaří obránit a zloděj uteče. Ale my se cítíme v bezpečí, a tak nesmíme se za zlodějem vrhnout a dát se s ním do rvačky. To už útočíme na zloděje a teď zloděj se může bránit.
    Když přednáška skončila, litoval jsem, že nebyla delší, protože přednáška byla skvělá.

 


Exkurze Praha
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-10-14 11:15:30

V úterý se žáci 5.B vydali poznávat historickou část Prahy.

Cesta začala u Národního muzea, pokračovala přes Václavské náměstí na Staroměstské náměstí. Tam shlédli Orloj, sochu Jana Husa a navštívili kostel Svatého Mikuláše. Karlův most si rovněž nenechali ujít, kde obdivovali sochy a krásný pohled na Vltavu. Přes Kampu se dostali k Mostu Legií a k Národnímu divadlu. Kolem Tančícího domu prošli na Janáčkovo nábřeží, kde na ně čekal  autobus. Počasí přálo, nálada byla skvělá, prostě prima akce.


EXKURZE WROCLAW
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-10-14 11:01:41

4.10. jsme oslavili Den zvířat. A ve spojení s ním nás čekala i přírodovědná  exkurze.
Autobus  plný nadšených přírodovědců vyrazil ve středu 5.10.2016 do polské Wroclavi.
Čekala nás  především jedinečná místní zoo.  Nedávno otevřené pavilony Afrikária  vyrazily všem dech.  Vidět pohromadě několik druhů rejnoků  a  žraloky  se hned tak někomu nepoštěstí.  I kapustňáci sklízeli zasloužené ovace.  Díky obrovským  průhledným nádržím jsme  mohli pozorovat   pohyb mnoha živočichů ve vodě  i pod vodou. Také voliéry s motýli nemají všude.
Další – botanická -  část exkurze  nás zavedla do Japonských zahrad. Navzdory nepřízni počasí jsme vytrvali.
Věřím, že si všichni užili i závěrečnou prohlídku města s Halou století, fontánami a krásným renezančním náměstím.
JM

 


6. 10. 2016 - Běh pro Afriku
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-10-14 10:20:55

1. Co je tato akce zač
Tato akce pořádaná vždy jednou ročně má za cíl pomáhat postavit školu v Africe.  Ti, co se této akce účastní, oběhnou vždy vytyčené kolečko o určité délce (např. 300 metrů). Za každé uběhnuté kolečko žák dostane na lístek, který má připevněný na zádech křížek. Každý žák má svého sponzora, který po uběhnutí určitého počtu kol zaplatí částku peněz.
Funguje to takto: Například za jedno kolečko sponzor zaplatí 25 korun. Žák uběhne deset koleček, a tak celková částka je 250 korun. Těch 250 korun žák donese do školy, kde je odevzdá. Vybrané peníze se pošlou do Afriky, kde se financuje stavba nové školy.
2. Průběh akce
Datum konání akce bylo stanoveno na šestého října. Byly určité obavy, jestli nebude pršet, ale i když bylo chladno, nepršelo. Třída 8. B, do které chodím, pomáhala při organizaci. Čtyři šli na startovní čáru dávat křížky za uběhnutá kola, dva šli za boudu, na které je namalován faraon hlídat, a další dva šli za jídelnu. Další dva chodili po škole a volali třídy na akci a zbytek připevňoval zavírací špendlíky na lístky s číslem a rozdávali čísla účastníkům.
Jako první šly deváté třídy. Na lístkách byly čísla od 300 do 650. Deváťáci si říkali, která chtějí čísla. Zezačátku jsme jim vyhověli, ale když vznikl velký nepořádek, dávali jsme čísla, která nám přišla pod ruku. Když někteří protestovali, začalo platit pravidlo: „Buď bereš, co ti dáváme, nebo neběžíš vůbec.“ Teprve potom to jakžtakž fungovalo.
Byl jsem poslán na hlídku za boudu. Společně s Vaškem Malinou jsem se tam posadil a sledoval, jak akce probíhá. Hlídky za jídelnou a boudou byly z toho důvodu, protože tam učitelé neviděli, kdyby se něco stalo.
Za boudou byla hrozná zima, i když jsme měli deky. Zanedlouho jsme se vystřídali s hlídkou, která hlídala za jídelnou. Tam jsme se schovali do jídelny, kde bylo příjemné teplo a také teplý čaj. Seděli jsme tam až do konce akce, to znamená od osmi hodin ráno do přibližně jedenácti.
Museli jsme pořád hlídat vchod do jídelny, protože někteří žáci nemohli pochopit, že do jídelny smí pouze ti, co zde pomáhají. A tak jsme museli být pořád ve střehu. V jedné chvíli nás bylo v jídelně dokonce kolem deseti. Správně jsme tam měli být dva, ale průměrný počet členů hlídky byl kolem pěti. Za to mohla hlavně hlídka za boudou, protože tam byla velká zima a nikomu se tam nechtělo sedět. Když akce skončila, byli jsme v jídelně čtyři.
Velkým lákadlem se stal i výborný čaj v jídelně určený pro nás. Mnoho žáků se zastavovalo a žebralo o čaj. Někdy jsme jim vyhověli, ale většinou ne. Dotazy skončily teprve tehdy, když čaj došel. A to došel docela rychle, protože každou chvíli jsme si šli nalít do hrníčku, protože čaj byl opravdu výborný.
Nakonec vše dobře skončilo, nikomu se nic nestalo a akce skončila. Každý, kdo se účastnil, po konci běhu dostal housku a lahev vody. Po skončení akce se uklidily lavice, židle a další věci, které při akci pomáhaly. Akce se povedla. Prý tento ročník byla největší účast, a tak akci můžeme celkem oprávněně nazvat povedenou.
Jonatan Potoček

 


Zobraz starší články:
1-20   21-40   41-60   61-80   81-100   101-120   121-140   141-160   161-180   181-200   201-220   221-240   241-260   261-280   281-300   301-320   321-340   341-360   361-380