Základní škola a Mateřská škola
Hradec Králové, Úprkova 1
Loading

Zobraz starší články:
1-20   21-40   41-60   61-80   81-100   101-120   121-140   141-160   161-180   181-200   201-220   221-240   241-260   261-280   281-300   301-320   321-340   341-360   
Biologická olympiáda
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-04-18 11:02:40

Okresní kolo biologické olympiády proběhlo ve středu 13.4. na SOŠ Veterinární v Kuklenách.  Z naší školy si postup vybojovaly žákyně 9.A Eliška Veselská, Veronika Šobová a Karolína Mahdalová. Děvčata vypracovala  časově náročný vstupní úkol a těžký test. Prokázala také znalosti rostlin a živočichů a  zdatnost při laboratorní práci se cvrčky. Holky nám rozhodně neudělaly ostudu, Eliška Veselská  se umístila na krásném 10.místě.

Gratuluji a děkuji za reprezentaci.

Fotky jsou ke zhlédnutí v naší fotogalerii.

JM


Jeden svět 2015
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-04-09 08:58:20

V pátek 1. 4 2015 se druhý stupeň vydal do kina Centrál. Zde byl už předem připravený program.  Akce se jmenovala „Jeden svět“. Na úvod nás přivítaly dvě slečny pořadatelky. Hned po přivítání následovala produkce asi dvaceti minutového dokumentu. Dokument se odehrával v Německu. Byl o tom, jak jedna holka dostala nápad, že ona a její spolužáci by mohli udělat radost dnešním uprchlíkům (zejména dětem) v podobě her. Hned po skončení snímku se strhla vášnivá diskuze (diskuze byly po každém snímku). Po diskuzi následoval další  snímek, který se odehrával v Indii. Snímek byl o chlapci, který by moc rád chodil do normální školy a stál se inženýrem. Poslední snímek nás zanesl do Norska. Byl o holčičce, která tančila  národní mužský tanec. Nakonec po velké dřině se dostala na mistrovství Norska, kde skončila pátá. Tento snímek nám měl ukázat, že když se chce tak všechno jde.

Matyáš Novotný 7.B      


Muzikál O Šípkové Růžence
Kdo vydal:       Kdy: 2016-04-06 16:55:26

Letos v zimě naše třída 1.A strávila hodně času přípravou muzikálu O Šípkové Růžence. Děti si samy namalovaly kulisy, vyrobily loutky, nacvičily si scénky podle scénáře a k tomu se naučily spoustu písniček od Zdeňka Svěráka. Společná práce nás velmi bavila a jednoho krásného březnového dne jsme pozvali rodiče na představení, po kterém následovalo hezké podvečerní posezení v naší třídní čajovně.

Fotky jsou ke zhlédnutí v naší fotogalerii.

Jitka Weinfurterová a 1.A


Olympiáda v Německém jazyce
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-04-05 09:02:58

Olympiáda v německém jazyce se konala 9.3. 2016 na PSJG (první soukromé jazykové gymnázium). Naše škola získala krásné 2. místo v kategorii II.C.

Die Olympiade in der deutschen Sprache ist am 9.3. 2016 in der Sprachschule stattgefunden. Sie war auf vier Teile aufgeteilt.  Der erste Teil war das Hörverstehen. Der zweite, dritte und der vierte Teil war Sprechen auf das bestimmte Tema, Bildbeschreibung und Reaktion. In meiner Kategorie waren wir drei. Ich habe den zweiten Platzt belegt. Alle Lehrer waren nett.

                                                                                                                                                             Sarah Bechtold, 7.B


57. ROČNÍK FYZIKÁLNÍ OLYMPIÁDY
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-04-05 08:58:48

Fyzikální olympiáda se vypisuje v kategorii 8. a 9. tříd. Letošní 57. ročník nabízel jako tradičně 15 úloh, z nichž si žáci zvolí 7 a samostatně je řeší. Úspěšným řešitelem se pak stává každý, kdo alespoň v 5 úlohách může být hodnocen 5 body z 10. Jakub KOPECKÝ z 8. A získal ve školním kole 65 bodů. Měl tedy 92 % úspěšnost a s radostí jsme jej vyslali do okresního kola soutěže, které se konalo na ZŠ Milady Horákové ve středu 23. 3. 2016.  V konkurenci žáků z víceletých gymnázií Jakub suverénně zvítězil. Patří mu velká gratulace a dík za vzornou reprezentaci školy.


Pedagogická osobnost roku 2015
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-31 20:26:40

Dne 22.3.2016 ocenil primátor Hradce Králové MUDr. Zdeněk Fink vynikající pedagogy z našeho města. Vybraní učitelé získali titul Pedagogická osobnost roku 2015. Ocenění převzali v Klicperově divadle v rámci oslav Dne učitelů. Velice nás těší, že mezi vybranými učiteli byla i členka našeho pedagogického sboru Mgr. Eva Bláhová. Paní učitelka Bláhová se významnou mírou zasloužila o to, že naše škola získala a obhájila mezinárodní titul Ekoškola. Je výbornou a oblíbenou učitelkou, milou kolegyní a po posledním škloním plese je zřejmé, že i skvělou tanečnicí. Jsme velmi hrdí, že je součástí našeho pedagogického týmu. Gratulujeme. Kolegové a vedení školy.


7. PLES ZŠ ÚPRKOVA: Jak šel čas
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-24 10:13:53

Ples číslo sedm

Sedmička je šťastné číslo. Jsou lidé, kteří tomu nevěří, ale nám se to naším plesem, který byl mimochodem už sedmý v pořadí a začínal v sedm hodin, rozhodně potvrdilo. Přestože nám štěstí hrálo do karet, měli jsme z toho obavy. Ale nekonečné nacvičování se vyplatilo. I když nervózní a se smíšenými pocity, nastoupili jsme hrdě do tanečního sálu Adalbertina, překypujícím rodiči, učiteli, známými i neznámými lidmi, ozdobeni škraboškami a v krásných šatech nebo oblecích a chodili jsme kolem dokola a usmívali se na všechny strany. Potlesk rodičů nás povzbudil tak, že jsme bez problému zvládli polonézu. Poté jsme odhodili škrabošky a po dvojicích jsme vstupovali na podium, kde jsme dostali šerpy a růže pro maminky. Při sestupu ze schodů nám byla doslova podána pomocná ruka, protože někteří z nás byli i o deset centimetrů vyšší než normálně. Poté už stačilo jen všem, především učitelům, hezky poděkovat v našich proslovech a přejít k tanci s rodiči. Nastala chvilka odpočinku a mohli jsme se jít převléct na taneční vystoupení devátých tříd. Přišla totiž řada na tak dlouho nacvičované sestavy. Parket jsme si ale přivlastnili jen na chvilku, protože po nás nastala hodina dějepisu a očekávané překvapení, kde nám učitelé předvedli, jak to umí rozbalit oni při tanečních kreacích. Nicméně ani rodiče se nechtěli nechat zahanbit a tancovali, co jim jejich přepracovaná těla dovolovala. Ti stateční vydrželi až na vyhlášení bohaté tomboly a energické vystoupení školní kapely. Ti nejstatečnější zůstali až do samého konce našeho znamenitého a šťastného plesu, na který budeme všichni rádi vzpomínat.

Terezka Kloučková, Eliška Veselská, 9. A

A video z plesu si můžete prohlédnout níže:


Vybíjená 1. - 3. tříd
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-17 20:07:14

16.3.2016 jsme se zúčastnili turnaje ve vybíjené 1.-3. tříd. Složení týmu bylo: Matoušková, Hájek 2.A, Vítková, Pišlová, Hloušková, Pavlík 2.B a Adamcová, Krupková, Pršala, Procházka, Schúler 3.B. Děti hrály dobře, ale na postup do finále to nestačilo. Z 12 základních škol Hradce Králové jsme se umístili na 9.místě. 

Všichni jsme si turnaj užili.

 

Andrysová+ Urbánková

 

Fotky jsou ke zhlédnutí ZDE.


Z žákovských prací
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-14 19:27:04

Z žákovských prací…

Následující ukázka je výtečným příkladem povedených slohových prací žáků 8. A, kteří v předmětu český jazyk tvořili líčení (subjektivně zabarvený popis) na motivy oblíbené písně či hudební skladby. Děti napsaly vskutku velmi citlivé texty, jejichž obsah vynikne právě v kombinaci s poslechem zvolené skladby. Autorem níže přiloženého textu je David Potoček, který v psaní slohů není žádný nováček, a na svém kontě má už dokonce i vlastní knihu.

Kamila Vysoká

Vltava (líčení)

Kdesi v horách si lesem vede cestu malý potok a skáče po oblázcích ke kořenům hory a nížinám dole, kde si mírný větřík pohrává v trávě a kde má šanci se spojit s jinými potoky, které stejně jako on plují lesem z hory dolů a snaží se vytvořit mohutný tok vod. Zatím však kapky vláhy čeká dlouhá cesta a občas slunce vezme nějakou kapku, onoho neopatrného skřítka do zajetí jako veliký ohnivý zlatý drak.

            Za deště však kapky vody padají jako malí parašutisté a temné mraky hřmí jako v náhlém hněvu a vypustí mnoho vod na krajinu pod sebou. A když přijde noc jako černý zloděj, zahalí krajinu do temného pláště tmy.

            Potok však neustále teče dál. Teče svou cestou, nezadržitelně a po cestě přibírá další, kapky se mísí a vytváří postupně veliký tok.

            A to se ta veliká řeka valí dál a hřmí jako veliké vojsko, které se s rykem žene do boje. A tu jim odpovídá jiné a v jediném soutoku se střetnou ve veliké bitvě, silnější přebere krev řeky druhé. Slabší ztratí jméno a podstoupí svou vodu druhé vítězné řece, jež zmohutnělým hučením rozhlašuje vítězství. A tak skončí i Vltava. Byla to veliká řeka, dodává vláhu kobercům trav a stromům, které později vyrostou ve ztepilé velikány a tyčí své větve jako ruce k obloze, kde si s nimi pohrává větřík.

            U Mělníka se strhne bitva největší. Dvě veliká vojska vod se s hučením ženou do boje a střetnou se. Labe však vyjde silnější a teče dál a hučením a svojí mohutností ohlašuje vítězství.

David Potoček, 8. A

Pro navození té pravé atmosféry si můžete poslechnout skladbu Vltava od Bedřicha Smetany na Youtube.


Úspěchy žáků v AJ a ČJ
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-12 22:38:42

Úspěchy našich žáků

Únor a březen je obdobím, kdy vrcholí okresní kola olympiád napříč různými předměty. Po loňském úspěchu Adélky Škvrnové, která postoupila až do celorepublikového kola olympiády v českém jazyce, jsme s napětím očekávali, jak si naši reprezentanti povedou letos. A nutno dodat, že Úprkovka o sobě dala znovu vědět. Eliška Veselská z 9. A obsadila v konkurenci 39 soutěžících krásné páté místo v okresním kole olympiády z českého jazyka a Kryštof Průša z 9. A skončil těsně pod stupni vítězů v okresním kole olympiády z anglického jazyka. Jménem školy oběma dětem blahopřeji ke krásnému úspěchu. Věřím, že tyto cenné zkušenosti děti zužitkují v dalších letech nebo už při blížícím se přijímacím řízení na střední školy.

Kamila Vysoká

The English Competition

On 23 February 2016 First Private Language School held the next round of the English Competition. We were divided into two categories: I. A including younger students from 6 to 7 grade and II. A with students from 8 to 9 grade. Being given a snack we were waiting in the class for the start. Each group was in another class doing their own tasks. The first part of the competition was reading and listening. Reading part contained the article about dreams and listening exercises were about the woman who plans wedding for couples. Then we were waiting until we were invited to the class where we started the second part which tested our speaking skills. We had to randomly choose from five different topics. My topic was My family. I was a bit nervous but when I started to speak it was allright. The last task was describing the picture. After that we could go home.

Kryštof Průša, 9. A

Diplom z AJ a z ČJ


ÚHL ŠD 2016
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-12 21:38:09

Úprkova hokejová liga ve stolním hokeji ve školní družině se rozběhla již v únoru, kde se odehrála základní kola. Zapojilo se 30 týmů (1 tým=1 chlapec) z 1.-4.tř.(z toho 1 dívka ) a odehráno bylo 98 zápasů.

 

Nejvíce vstřelených gólů dal Vojta Žďárek 81 v kat.2.-4.tř. a Ondra Lachman 39 v kat.1.tř.

 

Nejlepším brankář turnaje je Adam Pršala v kat.2.-4.tř. 2 góly a Vilém Homolka v kat. 1.tř. 8 gólů.

 

Do finále se probojoval Vojta Žďárek za tým Pavlásek na ledě a Filip Bleha za tým New Jersey Devils.

 

10.3. proběhlo předávání cen, medailí a ocenění z rukou ligových hráčů Mounfield HK (Červený, Kacetl, Plášil).

 

O zpestření programu se postaraly dívky z ŠD s tanečním vystoupením.

 

Výherci:

 

1.místo Vojta  Žďárek

2.místo Filip Bleha

3.místo Jakub Procházka

4.místo Vladimír Chudoba

 

Všem hráčům i zúčastněným děkujeme.

Fotky z této akce naleznete ZDE

Vychovatelky ŠD


Zahájení oslav 111.výročí
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-12 21:24:51

Videjko ze zahájení 111. výročí ZŠ Úprkova


Noc s Andersenem
Kdo vydal:       Kdy: 2016-03-09 10:09:02

Noc s Andersenem je již tradiční akcí naší školy na podporu dětského čtenářství, při níž děti nocují ve škole u příležitosti výročí narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Tématem letošního ročníku byla pohádka Malá mořská víla, neboť právě letos uplyne 180 let od jejího napsání a 40. výročí rovněž oslaví také filmová verze pohádky Karla Kachyni s Miroslavou Šafránkovou v hlavní roli.

Páteční večer ve společnosti našich oblíbených knih a pohádek jsme si velmi užili, neboť jak praví klasik Zdeněk Svěrák: „Všechny děti potřebují pohádky. Pohádky jsou vláhou pro dětskou duši."

Kamila Vysoká

 

 

Dne 19.2 se  ve škole konala Noc s Andersenem. Do školy jsme přišli navečer v 6 hodin a hned jsme si zahráli spoustu zajímavých her a představili jsme naše oblíbené knížky. Následovala stezka odvahy po zhasnuté škole, kdy jsme se snažili zachránit Mořskou vílu. Když jsme se znovu sešli ve družině, řekli jsme si něco o Andersenovi, jak žil, jaké měl dětství a jaká díla napsal. Večer jsme se dívali na Malou mořskou vílu a šli jsme spát. Ráno jsme šli domů s dobrým pocitem, jak jsme si to užili.

Adélka Černohousová, 6. A

Fotky si můžete prohlédnou ZDE


Za bratry Čapkovými do SVKHK
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-09 10:04:13

V pátek 12.2. se třída 9.A vydala s paní učitelkou Vysokou do Státní vědecké knihovny v Hradci Králové, aby se dozvěděla zajímavé informace o Karlu Čapkovi a Josefu Čapkovi. Když jsme byli na místě, dostali jsme za úkol rozdělit se do skupin a vyplnit pracovní list, který nám byl rozdán. Každá skupina měla jiné téma a pomocí seznamu knih na pracovním listě jsme měli zodpovědět otázky. Dozvěděli jsme se nejen zajímavosti z tvorby obou spisovatelů, ale i informace z jejich osobního života. Na vyhledání odpovědí jsme dostali přibližně hodinu. Poté jsme se sešli v posluchárně a jednotlivé skupiny postupně prezentovaly vypracované odpovědi ke svým tématům.

Akce byla zajímavá tím, že se nejednalo o přednášku a my jsme pro vyhledání odpovědí mohli hledat v různých odděleních knihovny podle instrukcí na pracovním listě. Dvě hodiny strávené v knihovně se nám líbily a my si domů odnesli nové poznatky o těchto dvou významných českých spisovatelích.

Adéla Holemá, 9.A

Fotografie k této akci naleznete v naší fotogalerii.


Lyžařský výcvik 7.A a 7.B
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-09 10:00:11

V dnech 21. - 26. února byla 7.A a 7.B na lyžařském výcviku v Olešnici v Orlických horách na horské chatě Čihalka. Doprovázeli nás pan učitel Malý, paní učitelka Bláhová, pan Plachta a paní zdravotnice. Celý týden byl na sjezdovce sníh, takže jsme mohli lyžovat, snowboardovat a běžkovat. Všech 6 dní byla také soutěž o Mistra sněžných svahů (pro chlapce) a o Miss sněžný zajíček (pro dívky). Tato soutěž byla o sbírání bodů za lyžování, úklid, chování, ... . Na konci výcviku bylo finále mezi třemi dívkami a třemi chlapci s nejvíce nasbíranými body. Finále vyhrála Nela Žďárková (7.B) a Michal Vojtěch (7.B). Všichni si lyžařský výcvik užili.

 


Škola v přírodě 4.B
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-07 17:51:16

Třída 4.B se pod vedením paní učitelky Venclové vydala do Dolních Lysečin na školu v přírodě. Užili si tam hodně legrace a zábavy. Lyžovali v Mladých Bukách, spát chodili před půlnocí a absolvovali také stezku odvahy. Děti byly skvělé, nadšené a vděčné za prima program i pěkné lyžování. Už nyní se těšíme na další povedenou akci.

Žáci 4.B


Kroužek Workout:
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-07 17:42:41


Olympiáda v Německém jazyce
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-05 11:20:23

Dne 10. 2. 2016 se na 1. soukromém jazykovém gymnáziu konala olympiáda v německém jazyce.

Naše žákyně se střetly s dalšími 6 konkurenty. Obsadily krásné 4. a 5. místo. Níže více informací v německém jazyce od žákyň 9. tříd.

 

Am 10. Februar 2016 waren wir im Wettbewerb - die Deutsch-Olympiade. Wir waren am Gymnasium - PSJG. 

Wir kommen um 9 Uhr. Wir bekommen einen Snack und ein Getränk. Dann hören wir Texte zu. Es ist sehr schwierig. Dann sprechen wir über unsere Themen. Es ist sehr schwierig auch. 

Es war spaß. Wir waren die 4. und 5. Dort waren 8 Konkurente. Wenn wir Zeit haben, hören wir deutsche Musik zu. 

Es war eine sehr schöne Erfahrung.

                                                                                                           (Kateřina Klímová, 9.B, Natálie Schánělová, 9.A)


PROJEKT ADAPTACE SÍDEL NA ZMĚNU KLIMATU
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-05 11:19:00

Ve čtvrtek 25.února proběhly na magistrátu města závěrečné prezentace žákovských opatření projektu Adaptace sídel na změnu klimatu. Po půlroční práci žáci jednotlivých tříd navrhovali opatření na zlepšení života ve městě. Za ZŠ Úprkova bojovali za 8.AB B.Kodytková a V.Nováková, za 9.A N.Schánělová, E.Veselská a M.Strnad a za 9.B T.Mišutová, M.Vejsová a M.Derner. Všechny skupiny se snažily co nejlépe prezentovat a odpovídat na mnoho záludných dotazů poroty. Třídě 9.B nakonec těsně uniklo vítězství.

 

Děkujeme za krásnou reprezentaci školy.

JM

Foto ZDE


Kroužek psaní na klávesnici
Kdo vydal: Martin Jodas      Kdy: 2016-03-05 11:07:45

Kroužek psaní na klávesnici začíná mít na naší škole tradici. Žáci se učí ovládat počítačovou klávesnici všemi deseti prsty. Není to vůbec jednoduché a chce to obrovskou dávku trpělivosti. Někteří píší na klávesnici již od třetí třídy a někteří to zkusili letos poprvé. Jsou mezi nimi studenti, kteří postupují od cvičení ke cvičení vysokou rychlostí. Žáci z druhého stupně, kteří chodí do kroužku již pátým rokem, mají už přes 900 cvičení. Vhodná posloupnost cvičení v programu ZAV děti velmi motivuje a je zábavná svoji pestrostí. Věříme, že se naše řady "psavců" příští rok opět rozrostou.

Foto ZDE


Zobraz starší články:
1-20   21-40   41-60   61-80   81-100   101-120   121-140   141-160   161-180   181-200   201-220   221-240   241-260   261-280   281-300   301-320   321-340   341-360