ŠD5 na 3. místě v krajské soutěži


Žáci ŠD 5 se zúčastnily krajské výtvarné soutěže Třídíme s Želvou Bellou. Účelem soutěže je podpořit zájem o třídění odpadů žáků základních škol Královéhradeckého kraje. Nedílnou součástí je také rozvoj kreativity, představivosti a tvůrčích schopností žáků, a také zvýšit povědomí o problematice třídění a recyklaci odpadů. Soutěžním úkolem bylo vytvořit stolní hru, vymyslet pravidla, název a zhotovit všechny potřebné komponenty hry tak, aby se dala okamžitě hrát.

Úkol to nebyl vůbec jednoduchý, ale s elánem jsme se pustili do práce. Po dlouhém přemýšlení žáky napadlo vytvořit stolní hru, ve které budou jezdit popelářská auta třídící odpad do správných popelnic. S dětmi jsme začali vyrábět herní desku, která znázorňuje město zaneřáděné spoustou odpadků. Odpadky jsou na dětmi zhotovených kartičkách, které jsou náhodně rozmístěny po herní ploše. Kostku a figurky jsme vybrousili ze dřeva, ozdobili barvami a společně s kartičkami odpadů umístili do ručně vytvořeného váčku. Aby hra byla dokonalá, museli jsme ještě zhotovit hezký herní obal s pěkně sepsanými pravidly. Na závěr tvorby jsme hře vymysleli název, a tak byla naše hra Ecotour na světě.

Hru jsme odeslali porotě a nastalo nekonečné a napínavé čekání plné nervů a obav. Po několika dnech přišla zpráva z kraje, že se náš výtvor umístil na stupních vítězů! Tuto zprávu jsme přivítali s nadšením a děti od toho dne ze samé radosti nemluvily o ničem jiném. Vyhodnocení soutěže probíhalo 21.6. v Zoologické zahradě ve Dvoře Králové, kam jsme se s dětmi dostavili vlakem. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen započalo. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 21 škol a děti naší školy ze ŠD 5 se umístily na skvělém třetím místě! Jako odměnu děti dostaly diplom, hračku a sladkosti. Měly dokonce i slovo u mikrofonu, kde byl přítomen televizní štáb. Součástí výhry byl i výborný oběd, prohlídka s průvodcem Zoologické zahrady na místa, kam se běžní návštěvníci nepodívají, a také krmení žiraf. Děti během akce dostaly několik příležitostí, zakoupit si suvenýry a na závěr jsme si užili nezapomenutelný zážitek v lanovém centru. Všichni jsme byli naprosto spokojení.

Na závěr školního roku to byla pro naši družinu jednoznačně velmi vydařená akce. Nejen při této konkrétní práci, ale po celou dobu mi bylo ctí pracovat s tak skvělými dětmi a být jejich vychovatelem.

Vychovatel: Johan Jirka