Škola v přírodě 5.A


S expediční horolezeckou výpravou z 5.A jsme se ve dnech 19. -23.9. 2022 vydali do Radvanic, kde jsme celý týden sbírali potřebné vědomosti a zkušenosti, abychom výpravu završili zdoláním vrcholu Broumovska.

V pondělí jsme nejprve obhlíželi okolní terén a prvním výškovým bodem byla rozhledna Žaltman. Nutno dodat, že si budoucí horolezci poradili i s proměnlivým počasím.

V úterý jsme se odvážili na mnohem vyšším bod, a to na zříceninu skalního hradu Střmen v Teplických skalách, čekalo nás sice několik desítek schodů, ale mladí a nadějní budoucí horolezci byli posilnění notnou dávkou kakaa, které u vstupu doslova vykoupili. Středa bývá krizovým dnem, rozhodli jsme se nic nepodcenit a raději zůstat v základním táboře. Naučili jsme se vázat uzle, osvojili si základy první pomoci, zjistili jsme, co to jsou lezečky, expresky nebo cepín a nechali jsme se vyškolit vyjímečným českým horolezcem Tomášem Holým. Večer nechybělo ani stmelování horolezeckého týmu v rytmu hudby.

Čtvrtek byl dnem H (rozumějte horolezeckým dnem). V Broumově na horolezecké stěně Ulita nás přivítali zapálení a velmi přívětiví insturuktoři horolezecví, díky nimž jsme mohli uplatnit získané znalosti a co víc, mohli jsme se překonávat a objevovat své dosud neodhalené schopnosti.

Všichni horolezci se ve zdraví vrátili do základního tábora.

Myslíme si, že můžeme expediční výpravu do Radvanic považovat za zdařilou.

Autorky textu: Janišová Adéla a Andrysová Martina