Školní 3D tiskárna Průša MK3S+ v plném provozu


Letos v únoru byla oprášena a znovu uvedena do provozu školní 3D tiskárna Prusa MK3S+. Po (velmi velmi) dlouhé kalibraci nastavení PrusaSliceru a nedlouho poté i upgradu na Revo RapidChange hotend (už nikdy žádný heat creep, jupí) začaly z tiskárny vyjíždět první modely.

Jelikož nejsem grafik, byla mi panem učitelem Marvanem pro 3D modelování doporučena webová aplikace Tinkercad. Chvíli to trvalo, ale nyní už máme připravenou celkem širokou škálu školních medailí, trofejí, ocenění, jmenovek, klíčenek a všelijakých dalších nesmyslů 🙂

Výuku základů práce v Tinkercad jsme letos zařadili i do osmých a devátých tříd a nekteré modely už jim byly i vytištěny (tyto modely se tisknou ve chvíli, kdy není zrovna nutné tisknout něco pro školu). V příštím školním roce se množství našich 3D tiskáren zvýší (a mě 3D tisk obecně chytl natolik, že si doma stavím vlastní soukromou tiskárnu Voron 0.2) a bude možné tisknout více žákovských modelů a třeba i krásné scenérie pro modelářskou dílnu pana učitele Kuříka. Pro žákovské modely však bude platit jedna podmínka – tiskneme jen práce vytvořené přímo našimi žáky, ne něco jen tak staženého z internetu.

První medaile byly rozdány na nedávném piškvorkovém turnaji a speciální svalnaté trofeje byly spolu s pěti sadami medailí vybojovány na Workoutové soutěži probíhající v rámci Obrázkové zahrady.

Pro zajímavost – průměrná doba tisku jedné trofeje je přes 20 hodin čistého času tisku a trofej se skládá ze tří až sedmi částí. Medaile jsou otázkou zhruba dvou až tří hodin na každou. Modelování je na základě meshmixování existujících modelů dostupných zdarma v kombinaci s převedenými vektorovými obrázky. Příprava 3D modelu jedné medaile zabere zhruba tři až pět hodin (složitější medaile jako je ScratchCup i mnohem déle), poháry mi trvají až ke dvaceti hodinám – říkal jsem, že nejsem grafik, ale dělám co můžu 🙂 Jak z hlediska kvality, tak z hlediska estetiky.

Podívejte se do galerie níže (fotky jsou v ní chronologicky), kde je vyfocena velká část školních modelů o které můžete soutěžit i vy.

Autor textu i fotografií: RNDr. Tomáš Hornik, Ph.D.