Ptačí hodinka

O prvním lednovém víkendu probíhala v celé republice tradiční Ptačí hodinka.

I naše škola se sčítání účastnila.

Bližší informace i s letošními výsledky naleznete na stránkách České společnosti ornitologické

Ptačí hodinka je každoroční akce, při které se veřejnost může podílet na získávání dat o přezimujících ptácích. Ornitologové pak tyto užitečná data porovnávají a zkoumají. Díky nim pak mohou dojít zajímavým závěrům a poznatkům o populaci přezimujících ptáků

V pátek 6.1. byli žáci 9.A pozváni na reportáž o ptačí hodince. Ta vždycky probíhá jeden víkend v roce. Sraz byl na zastávce Malšovice – U Čechů, odkud se skupina vydala směrem na rybník Češík. Když došli, skupinky po 2-3 lidech se rozmístily na vhodná a maskovaná stanoviště a v 8:15 začalo pozorování. To by mělo trvat přesně hodinu. Samotné zaznamenávání by mělo probíhat, tak že by člověk měl zapsat největší počet ptáku na krmítku, nebo v jeho okolí za posledních cca 10 minut. To pak doplnit do tabulek na webových stránkách. Asi po 20 minutách pozorování dorazil i kameraman s paní redaktorkou, kteří se pustili do své práce. Zeptali se na pár otázek paní učitelky Marečkové, která s dětmi šla jako doprovod. Vybrali pak ještě dvě žákyně, které také odpověděly na pár otázek. V 9:15 bylo pozorování ukončeno. Nejvíce bylo zpozorováno několik druhů sýkor. Například sýkora modřinka, sýkora uhelníček nebo sýkora parukářka. Dále bylo vidět stehlíky obecné, někdo dokonce zaznamenal strakapouda velikého na stromě poblíž. Nakonec se skupina rozloučila s redaktorkou a kameramanem a vydali se na autobusovou zastávku a pak zpátky do školy.

Nám všem se akce moc líbila. Dozvěděli jsme se spoustu nových a zajímavých informací o našem ptactvu. Byla to zajímavá zkušenost a myslím že sama příští rok půjdu počítat.

Autorka textu: Marie Šimková 9.A