ŠD5 na návštěvě Muzea východních Čech

S žáky jsem se zúčastnil výstavy s názvem „Houby živé, jedlé i jedovaté“. Byl to zážitek, který děti nejen bavil, ale také obohatil o nové poznatky z přírody.

Expozice byla rozmístěna ve dvou patrech a zahrnovala desítky druhů hub, které byly pečlivě uspořádány na několika stolech. Komentovaná prohlídka, kterou vedl zkušený mykolog, poskytla dětem podrobné informace o rozdílech mezi jedlými a jedovatými druhy hub, čímž žáci přispěli k jejich lepšímu porozumění a bezpečnosti při sběru hub.

Během prohlídky měly děti možnost klást dotazy, a musím říci, že jejich zájem mě velmi mile překvapil. Ptaly se například na to, jak bezpečně poznat jedovatou muchomůrku, které houby jsou nejvhodnější na vaření, nebo co dělat, když si nejsou jisti, zda je houba jedlá. Prohlídka byla velice přínosná, děti si tak z muzea odnesly mnoho zajímavých poznatků.

Naše zážitky jsme poté přenesli i do výtvarné činnosti, kde žáci využili suchý pastel a další výtvarné techniky, aby vytvořili vlastní umělecká díla s houbami. Výsledné výtvory nyní zdobí nástěnky naší školy.

Vychovatel: Johan Jirka